adscode

720 bin çocuk çalışmak zorunda kalıyor

Türkiye'de 720 bin çocuğun aile ekonomisine katkı sağlamak için çalışmak zorunda kaldığı, çocukların yüzde 34'ünün tarım, diğerlerinin ise sanayi ve hizmet sektöründe çalıştığı açıklandı.

720 bin çocuk çalışmak zorunda kalıyor
Türkiye'den Haberler
Güncelleme : 08-Jun-21 17:26

Milliyet'ten NAMIK DURUKAN'ın haberine göre: Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri, AK Parti Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir başkanlığında toplanan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Çocuk Hakları Alt Komisyonu'nda, çocuk işçiliği konusunda yürüttükleri çalışmalarla ilgili sunum yaptı.

Milli Egitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Türkiye'de 720 binin üzerinde çalışan çocuk bulunduğunu, dünyada ise bu sayının 260 milyon civarında olduğunu söyledi. Numanoğlu, Türkiye'deki rakama ilişkin, "Bunların yaklaşık yüzde 20'si mevsimlik işçi, yani 15 yaş altı çocuklar. 15 yaş altı çocukların da yüzde 72'sinin -yani yüzde 70'i 700'se yaklaşık 200 bin kalıyor. Bu 200 bin çocuğun da yüzde 70'i yani yaklaşık 140 bini de eğitime eriştiğine göre aslında hedef kitlemiz kabaca 60 bin. Biz en azından yüzde 40'ına ulaşabiliyoruz" dedi.


'Mesleği olsun'

Çocuk işçiliğinde en temel sorunun ailelerin ekonomik düzeylerinin yetersizliği olduğunu belirten Numanoğlu, bir çok ailenin ileride meslek kazansın diye çocuklarını çalıştırdığını söyledi. Numanoğlu, dünyada çocuk işçiliğinde tarımın yüzde 70 ile birinci sırada olduğunu belirterek, "Türkiye'de yüzde 34'dür. Geri kalanı sanayi ve hizmet sektöründe çalışıyor" dedi.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)