adscode
adscode

Açık liseye düşmemek için bugün son gün

Ortaöğretim kurumuna yerleşemeyerek açık liseye düşmüş olan öğrencilerin 10 Eylül tarihine kadar il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Açık liseye düşmemek için bugün son gün
Eğitim
Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme takvimine göre merkezi yerleştirme işlemleri 07 Eylül’de sona erdi. Hala bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyerek açık liseye düşmüş olan öğrencilerin 7-10 Eylül tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

11.822 ÖĞRENCİ HİÇBİR TERCİHİNE YERLEŞEMEYEREK AÇIK LİSEYE DÜŞTÜ
TEOG sınavlarına giren 282,512 öğrenci için liselerin (tüm okul türleri) toplam kontenjanı 1.290.716 idi. MEB’den yapılan açıklamaya göre 227.769 kontenjan boş kaldı. 11.822 öğrenci ise yapmış olduğu tercihlerden hiçbirine yerleşemeyerek açık liseye düştü. Sınava giren ancak tercih yapmamış olan öğrenci sayısı ile özel okullara yerleşen öğrenci sayısı hakkında bilgi verilmedi.

İL VE İLÇE NAKİL KOMİSYONLARINA BAŞVURU İÇİN SON GÜN
Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Tercih yaptığı halde herhangi bir liseye yerleşememiş öğrencilerin velilerinin kayıt için 07-10 Eylül 2015 tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Nakil komisyonlarına başvuruda bulunmayan öğrenciler her hangi bir okula yerleştirilemeyeceklerinden önümüzdeki öğretim yılını evde geçirmek zorunda kalacaklar” dedi. 

Herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştikleri halde daha farklı bir okula geçmek isteyen öğrenciler puanları gitmek istedikleri okula en son giren öğrencinin puanına denk veya daha yüksek olmak kaydıyla ve gitmek istedikleri okulda boş kontenjan olması halinde nakil başvurusunda bulunabilirler. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, nakil başvurularının  her ay e-okul üzerinden yapılmakta olduğunu ve  yerleştirmelerin  ise her ayın son günü onaylandığını belirtti. 

Yerleştikleri okuldan memnun olmayıp özel bir okula geçmek isteyen öğrencilerden eğitim öğretim desteği başvurusunda bulunmuş olan adayların ise  10 Eylül tarihine kadar gitmek istedikleri okullarla görüşerek tercih yapmaları gerekiyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)