adscode

AES; 'On Yılda On kat Büyüdü Sevdamız'

17 Ocak 2005 de, umudumuzu ve meslek onurumuzu temeline koyarak kuruluş evrakını teslim etiğimiz Anadolu Eğitim Sendikası, 10 yaşında.

AES; 'On Yılda On kat Büyüdü Sevdamız'
Sendikalar
Siyasi parti desteği olmadan sendikacılık yapılmaz diyenlere bir yanıt olarak on yıldır sahadayız. Siyasi görüş, etnik köken, dini inanç, felsefi duruş ve hatta cinsiyet ayrımcılığını reddederek 81 ilde örgütlü olmamız,  bizi ayrıştırmaya çalışanlara da bir yanıt gibi.

Öğretmen odalarında kurulan AES, üniversitelere, memur odalarına, atölye ve işliklere doğru büyüdü, kök saldı. Posta uğramaz köy okullarına, yatılı, pansiyonlu okulların yalnızlığına, büyükşehirlerin kalabalığına kadar her yerde sizinle, el eleyiz.

İlk günden yanımızda olanlar, geç bulup sımsıkı kucaklayanlar, geçerken uğrayanlar, bizi metreye-okkaya vuranlar, başardıklarımıza bakıp şaşıranlar, hala ardımızda gizli güç arayanlar… hepsi ödül,    hepsinden bir şeyler öğrendik. Hep önümüze bakmayı, kuruluş ilkelerimizden gözümüzü ayırmadan yürümeyi ezber ettik.

İlk yüz üyeyi branşına kadar ezber, ilk 1000 üyeyi isim isim bilmek, dersten çıkıp dava dilekçesi yazmak, sendika bültenini-afişini kendin tasarlamak, eve iş,  eve üye götürmektir AES yöneticiliği.  Amatör ruhla profesyonel bir iştir. Tertemiz bir alınla atından kalktık çok şükür.

Bir ağacın kopmuş dalı değil, toprağa düşmüş tertemiz bir tohumduk. Fidan olduk, ağaç olduk, dallarımız tüm yurda yayıldı nihayet. Yalnız üyelerimize değil, gölgemize sınan her eğitim çalışanına meyve verdik. Taşlayanlara bilgece gülümseyerek…

AES bir lider, bir tepe hareketi değildir. Tabandan gelen bağımsız temsil talebinin hayata yansıması, vakti gelmiş, çoktandır ertelenmiş bir ihtiyaçtır.  Üyeyi işveren vicdanına teslim etmeyen, TEMSİL eden, yatay bir harekettir.

Temsil yetkisinin siyasi çıkar ile takas edildiği, meslek onurunun dibi gördüğü, refahtan uzak açlık sınırlarında yaşadığımız karanlık günlerin umut ışığıdır AES.

Artık bir seçenek, bir ihtimal değiliz. On yıl boyunca çiğnediğimiz yol, on yılda on kat büyüyen örgütlülüğümüz ile eğitim çalışanlarının geleceğiyiz.

Yarına umudumuz var, çünkü sen varsın, biz varız AES liyol  arkadaşım…

Umudun taze, geleceğin aydınlık olsun.  Birlikte nice yıllara AES…
 
Cansel GÜVEN
Anadolu Eğitim Sendikası
Genel Başkamı
 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)