adscode

AES'ten 'Adaylık kaldırma sınavı kaldırılsın' talebi

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) öğretmenliğe atandıktan sonra yapılan adaylık kaldırma sınavının kaldırılması için MEB'e başvuruda bulundu.

AES'ten 'Adaylık kaldırma sınavı kaldırılsın' talebi
Sendikalar
Güncelleme : 22-Jun-21 19:39

Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenler göreve atandıktan sonra bir yılın sonunda adaylık kaldırma sınavına girmektedir. Üniversite sınavı, üniversite bittikten sonra öğretmen olabilmek için zorlu KPSS sınavı ile öğretmenlik mesleğine atanmak için çabalayan öğretmenlere bir de öğretmenlik süreci içerisinde bir sınava tabi olmaları büyük yük getirmektedir.  Anadolu Eğitim Sendikası bakanlığa başvurarak öğretmenliğe atandıktan sonra bu şekilde bir sınava tabi olmaya gerek olmadığını belirlerek kaldırılmasını talep etti.

 

 Sayı : 2296-21/6335                                                                                      Tarih:21/06/2021

 Konu: Adaylık Sınavı Kaldırılmalıdır

 

 

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

 

    İlgi:  a) 17/04/2015 Tarih ve 29329 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Milli Eğitim

                  Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

 

 

            Bilindiği üzere sözleşmeli öğretmenler göreve atandıktan sonra bir yılın sonunda adaylık kaldırma sınavına girmektedir. Üniversite sınavı, üniversite bittikten sonra öğretmen olabilmek için zorlu KPSS sınavı ile öğretmenlik mesleğine atanmak için çabalayan öğretmenlere bir de öğretmenlik süreci içerisinde bir sınava tabi olmaları büyük yük getirmektedir. Zaten 2021 yılı için yapılmamış olan Adaylık Kaldırma Sınavı’nın özellikle içinde bulunduğumuz süreçlerde gereksiz olduğunu ve kaldırılması gerektiğini düşünmekteyiz.

            Gereğini arz ederiz.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)