adscode

Armadilloların "atası" bulundu

Güney Amerika’da son Buzul Çağı'na kadar milyonlarca yıl yaşadığı ve bazılarının bir araba kadar büyüdüğü sanılan Gliptodonların armadillolarıyla benzer özelliklere sahip olduğu ortaya çıkarıldı.

Armadilloların "atası" bulundu
Dünyadan Haberler
DNA araştırmaları, 12 bin yıl önce yaşadığı varsayılan devasa zırhlı hayvanların, armadillolarla aynı aileden geldiğini ortaya çıkardı.

“Current Biology” dergisinde yayımlanan araştırmada, dikenli ve sopa şeklinde kuyruğu olan hayvanların DNA yapısını bulmak için bilgisayar simülasyonları kullanıldı ve armadillolardan alınan DNA örnekleri ile karşılaştırıldı.

Bilim adamları, elde ettikleri genom yapısından Güney Amerika’da son Buzul Çağı'na kadar milyonlarca yıl yaşadığı ve bazılarının bir araba kadar büyüdüğü sanılan Gliptodonların günümüz armadillolarıyla benzer özelliklere sahip olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, Gliptodonlar ile armadillolar arasındaki en önemli farkın soyu tükenen hayvanların devasa ve kubbe şeklinde kabukları olduğunu belirtti.

Söz konusu kabuğun zaman içinde Gliptodon ile beraber büyüdüğü sanılıyor.

Fransa'daki Montpellier Üniversitesi Ulusal Merkezi Bilimsel Araştırma Merkezi’nden (CNRS) araştırmacı Dr. Frederic Delsuc, "Gliptodonlar, dev zırhlı köstebeğin alt familyası olarak kabul edilmelidir" ifadelerini kullandı. 

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)