adscode
adscode

Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılış Töreni

Emine Erdoğan: "Bir yerde okulumuz varsa orada geleceğimiz de var demektir. Okulların sayısı arttığı oranda hapishanelerin sayısı azalır, gelecek teminat altına alınır"

Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılış Töreni
Türkiye'den Haberler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük ve Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu Şanlıurfa'da yapımı tamamlanan Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin açılış törenine katıldı.

 Törende yaptığı konuşmada kamu hizmetlerine katkıda bulunan Ayhan Şahenk Vakfı´na teşekkür eden Emine Erdoğan, vakıfların toplum sorunlarına önemli katkılar sunarak, eğitim sektörüne yeni bir vizyon kattığını, Türkiye´de vakıfların çok önemsenen kurumlar olduğunu ifade etti.

Erdoğan, mesleki eğitimin bir ülkenin gelişip kalkınmasında ve sanayileşmesinde temel unsur olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip kalifiye insan gücü yetiştirmek bakımından son derece gerekli olduğunu dile getirerek, genç nüfusa ve hızlı bir ekonomik büyümeye sahip Türkiye'nin bu anlamda mesleki eğitime ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 Bilginin sermaye olduğunu ancak bunu kullanmak için mesleki donanıma ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

 "Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu önemli misyonu icra etmektedir. Gençlerin meslek sahibi olması, onları başka yollara girmekten de alıkoyacağı için bu okul aynı zamanda toplum sorunları için de sosyal bir merhemdir. Napolyon´un meşhur bir sözü var, ´İki şey dünyaya hükmeder, birisi kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir.´ Bu okul, gençlerin elinden kılıcı, silahı alıp, onları bilgi, düşünce ve beceri sahibi yapacak bir bilim yuvası olacaktır. Bu yönüyle Şanlıurfa´ya hayat aşısıdır. Bir yerde okulumuz varsa orada geleceğimiz de var demektir. Okulların sayısı arttığı oranda hapishanelerin sayısı azalır, gelecek teminat altına alınır."

"İnsana yapılan yatırım boşa gitmez"

 Şanlıurfa´nın genç nüfus oranının yüksek olduğunu hatırlatan Erdoğan, çocukların mutlaka eğitime kazandırılması gerektiğini belirtti.

Öğretmen ile velilerden öğrencilere sahip çıkmasını isteyen Erdoğan, "Her biri tertemiz ve masum şekilde bize emanet edilen bu çocuklara sahip çıkalım ve onlara geleceğin büyükleri olarak muamele edelim. İnsana yaptığımız hiçbir yatırım boşa gitmez. Mesleki donanım yanında onları insanlık değerleriyle de donatalım. Aslolan yaptığı işi en iyi yapan, alın terinin, emeğin hakkını gözeten, iş ahlakını içselleştirmiş insan yetiştirmektir" dedi.

 Bakan Avcı: "Şanlıurfa´da 4 bin 201 derslik vardı, şimdi ise 15 bin 414 derslik var, yani cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının iki katı bu dönemde gerçekleştirildi"

 Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı da konuşmasında, eğitime yaptığı katkılardan dolayı Ayhan Şahenk Vakfı´na ve tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini aktaran Bakan Avcı, öldükten sonra kalıcı eser bırakmak adına okul, cami, hastane gibi hayırların önemine işaret etti.

AK Parti hükümeti olarak eğitime büyük önem verdiklerini anımsatan Bakan Avcı, özellikle kız öğrencilerin okula kazandırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

Şanlıurfa´da son 13 yılda ciddi anlamda eğitim yatırımı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"2002 yılında Şanlıurfa´da 4 bin 201 derslik vardı, şimdi ise 15 bin 414 derslik var, yani cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının iki katı bu dönemde gerçekleştirildi. Bunun sonucu olarak derslik başına ortalama 70 olan öğrenci sayısı bugün artık 37 düzeyine indirildi, inşallah önümüzdeki dönemde bu daha da aşağıya, 30´un altına inecektir, önümüzdeki yıllarda bunu sağlamış olacağız."

Kente yapılan eğitim yatırımlarının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, şubat ayında yapılan atamada en çok öğretmenin Şanlıurfa´ya atandığını hatırlattı. Emine Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra okulun açılışını yaparak, sınıfları gezdi.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)