adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Bakan Avcı Türkiye'de okul çağındaki Suriyeli sayısını açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Suriyeli mültecilerle ilgili eğitim sorununa dikkat çekerek, “1 milyon civarında Suriye asıllı çocuğumuz ve gencimizin eğitime ihtiyacı var” dedi.

Bakan Avcı Türkiye'de okul çağındaki Suriyeli sayısını açıkladı
Eğitim
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Suriyeli mültecilerle ilgili eğitim sorununa dikkat çekerek, “1 milyon civarında Suriye asıllı çocuğumuz ve gencimizin eğitime ihtiyacı var” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul’da Türkçe Yaz Okulu ve Türkçe Bayramı tanıtım programına katıldı. Programda konuşma yapan Avcı, konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının devlet tiyatrolarının özelleştirilmesiyle ilgili soruları üzerine Bakan Avcı, “Özelleştirme, özel bir kurum haline getirmek değil devlet tiyatrolarıyla birlikte bazı devlet kurumlarının elinde olan bazı varlıkların, gayrimenkullerin Özelleştirme İdaresi elinde değerlendirilmesidir. Biliyorsunuz daha önce kamuoyunda da tartışılan sanat kurumlarının kendi kendilerini yönetecek bir özel yapıya kavuşturulmasına ilişkin tasarılar önerildi. Hem camianın kendi içinde hem de basından gelen öneriler vardı biliyorsunuz ama bugün tartışılan konu tamamen gayrimenkullerin Özelleştirme İdaresi tarafından değerlendirilmesi. Benzer şeyler diğer kurumlar için de söz konusu” cevabını verdi.

“1 MİLYON CİVARINDA SURİYE ASILLI ÇOCUĞUMUZUN VE GENCİMİZİN EĞİTİME İHTİYACI VAR”

Bakan Avcı, Suriyeli mültecilerin eğitimi ile ilgili soruları da yanıtlayarak, “Şimdi Türkiye’de misafir ettiğimiz Suriyeli vatandaşların eğitim ihtiyacı içinde olan kesimi 995 bin. Bu 6 ay önceki rakam olduğu için nüfus artışı itibari ile 1 milyonun üzerine çıkmıştır. 1 milyon civarında Suriye asıllı çocuğumuzun ve gencimizin eğitime ihtiyacı var. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz geçen yıl itibari ile 375 bin kişiyi örgün eğitime aldık. Ayrıca kamplarda kalanlara da oralarda açılan eğitim merkezlerinde eğitim veriliyor. Bunun da dışında yerel yönetimlerin ve bazı sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği kurslarda veya okullarda eğitim veriliyor. Gerek Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda, gerek kamplarda verilen eğitimlerde Suriye asıllı çocuklarımıza haftada 5 saat Türkçe dersi veriliyor. Dolayısıyla şuanda 1 milyon üzerinde Suriye asıllı çocuğumuz haftada 5 saat aldıkları eğitimle Türkçe’yi Türk akranlarıyla aynı düzeye getirmek üzereler. Orada çok başarılı bir program uygulanıyor. Ama sayısal olarak yeterli değil. 1 milyonun üzerinde çocuğumuz ve gencimizi eğitmek ihtiyacı var. Biz bugüne kadar bunun ancak yarısını örgün eğitimde karşılayabilmişiz. Bunun dışında İstanbul’da sizlerin de zaman zaman karşılaştığınız Suriyeliler’in durumu bölgedekilerden biraz farklı ama İstanbul’da da bazı ilçe belediyelerimiz ve büyükşehir belediyelerimiz bu çocuklarımıza yönelik genel olarak eğitim verilmeye çalışılıyor. Sivil toplum kuruluşlarımız da bunun için ciddi gayret gösteriyorlar” diye konuştu.

Cumhuriyet
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)