adscode
adscode
adscode
adscode

Bakan Selçuk'tan eğitim sistemi açıklaması!

Selçuk, Dolmabahçe Ofisi'nde Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen "Eğitime Değer Katanlar Bağış Programı"nda hayırsever iş insanlarıyla iftar sofrasında bir araya geldi.

Bakan Selçuk'tan eğitim sistemi açıklaması!
Eğitim
Güncelleme : 29-May-19 15:42

Programda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ilk kez bir ülkenin eğitim sisteminin alt sistemlerle beraber bütünleşik olarak ele alındığı ve her bir alt sistemin birbiriyle alakasının güçlü bir şekilde fizibilitesinin yapıldığı bir tasavvurdan söz ettiklerini söyledi.

Selçuk, "Bugün zamanın ruhunun getirdiği birtakım değişiklikler ve yeni bir bakış açısı lazım. Yeni bir tasavvur geliştirmemiz lazım. Bunu yapabiliriz. Bu topraklarda bir mutabakat içerisinde çocuklarımızda buluşamayacaksak biz nelerde buluşacağız? Hususen vurgulamak istediğim bu alt sistemlerden biri de bu Tasarım Beceri Atölyeleridir. Bizim çocuklarımız sadece ve sadece kağıt üzerinde a,b,c şeklinde işaretlemelerle eğitim hayatlarını sürdürdüklerini zannediyorlar. Bu gerçekten bir zan. Eğitimin kendisi değil. Bizim bunu dönüştürmemiz lazım. Yaratılışta var olan 3 hususiyeti dikkate alarak yapabiliriz. Düşünsel olanı duygusal olanı ve fiziksel olanı bütünleştirerek çocuğun tabiatına hürmet ederek yapabiliriz. Bunu yapmak için Tasarım Beceri Atölyelerinde her bir çocuğumuzu ilkokul birinci sınıftan itibaren mühendislik atölyesine sokmamız lazım. Robotik, drama, sanat ve spor atölyesine sokmamız lazım. Bunun için özellikle pilot çalışmalarda, kenar mahallelerdeki fakir bölgelerdeki okullarda başladık. Adıyaman'dan, Ağrı'nın ilçelerinden başladık." ifadelerini kullandı.

Selçuk, çocukların atölyelerdeki çalışmaları sırasında öğretmenlerin dönüşümüne de tanıklık ettiklerini anlatarak, bu atölyelerin lisede de devam edeceğini söyledi.

Orta öğretimde de Hayal-Etkinlik-Yaşam (HEY) atölyelerinin olacağını aktaran Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Öğrenciler milli ya da uluslararası seviyelerde sertifikalarla desteklenecek. Orta öğretimdeki her bir öğrencinin ulusal ya da uluslararası bir sertifikayla lise bittiğinde buluşmasına imkan sağlıyoruz. Uzaktan öğretimin imkanlarını getiriyoruz. Başka kurum ve kuruluşlarda bulunan sertifika ve eğitimlerin ders olarak kredilendirilmesini sağlıyoruz. İlk, orta ve liseyi bütünleşik olarak ele aldığımız için yapmak zorundayız. Bunun için bir alt yapı kurmak zorundayız."

Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu liderliğe dikkati çekerek, "Dünya tarihinde büyük bir eğitim projesi yapmış bütün ülkelerin arkasında büyük bir lider yatıyor. Bu bir milli eğitim bakanının kendi başına çözebileceği meselenin çok çok ötesindedir. O sebeple Cumhurbaşkanımızın liderliği çok önemli. Hanımefendinin liderliği çok önemli. Çünkü onun cesareti bizi cesaretlendiriyor. İstiyoruz ki çocuklarımız artık daha fazla gülümsesinler." dedi.

574 okula Tasarım Beceri Atölyesi yaptırma sözü

Program sonunda 120 hayırsever iş insanı 574 okula Tasarım Beceri Atölyesi yaptırma sözü verdi. Sancak Grup adına Ethem Sancak Siirt'teki 200 okula, OPET AŞ 81 ilde 81 okula, Doğan Holding 32 okula, Demirören Gayrimenkul, Riot Games, Türkerler İnşaat ve L.C. Waikiki Mağazacılık 20'şer okula Tasarım Beceri Atölyesi yaptırma sözü vererek dikkati çekti.

Programdan notlar

Erdoğan ve Selçuk'un hayırsever iş insanlarına hitap ettiği programda Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu’nda ortaya konulan paradigma değişimini yansıtacak önemli projelerden biri olarak hayata geçirdiği ve tüm dünyaca kabul gören deneyim temeliyle, öğrenmeyi kaliteli hale getirecek olan Tasarım Beceri Atölye'lerinin yapımı için bağışlar alındı.

Bağış programında her masa, maliyeti yaklaşık 150 bin lira olan atölyelerin kaç okula kurulmasını sağlayabileceğini beyan etti. Masalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı mensupları bireysel bağışları kayıt altına aldı.

120'nin üzerinde iş insanının bağışları ile, belirlenen ilkokul ve ortaokullara tasarım beceri atölyeleri kurulacak.

Akademik bilgiyi beceriye dönüştürmeyi hedefleyen, çocuklara ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda pratikler kazandırmak, onların duygu, düşünce, eylem dengesini oluşturmak, eğitimi gerçek hayatla ilişkilendirmek için yapılandırılan Tasarım Beceri Atölyeleri, 27 Şubat 2019'da Ankara'da Erdoğan'ın katılımıyla yapılan bir programla kamuoyuna tanıtılmıştı.

Erdoğan burada ilk çağrıyı yapmış, iş insanları ve kurumları gelecek için önemli olduğuna vurgu yaptığı Tasarım Beceri Atölyeleri'nin sayısının artırılmasına katkı vermeye davet etmişti.

 

AA

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)