adscode

BAKANLIK MAARİF MÛFETTİŞİ ATAMALARI İPTAL

MEB Teftiş kurulunda görev yapan Maarif Müfettişlerinin ataması yargı tarafından iptal edildi.

BAKANLIK MAARİF MÛFETTİŞİ ATAMALARI İPTAL
Sendikalar

Konuyla ilgili TEMSEN'den yapılan açıklamayla yıllarca mağdur edilen Maarif Müfettişlerinin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Maarif Müfettişlerinin tamamının Bakanlık Maarif Müfettişliği kadrolarına atanmasını talep edildi.

TEMSEN'in açıklaması:
Milli Eğitim Bakanlığı’nca 2017 – 2018 yıllarında yapılan sözde mülakatlar sonucunda 1700 Maarif Müfettişi mağdur edilerek 450 Maarif Müfettişi Bakanlık Maarif Müfettişi olarak atanmıştır. Sendikamızca mülakatların hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davalarda Yüksek Yargı Yerlerince iptal kararları verilmiş olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı adeta mahkeme kararlarını görmezden gelmiş hukuksuz mülakatları ve mülakata dayalı yapılan Bakanlık Maarif Müfettişi atamalarını iptal etmemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığınca Yüksek Yargı Yerlerince verilen iptal kararlarının uygulanması ve atamaların iptali isteğiyle yaptığımız idari başvuruya cevap verilmemesi üzerine Ankara 6. İdare Mahkemesi huzurunda mülakatların, Bakanlık Maarif Müfettişi atamalarının, mülakat ve atama işlemlerine dayanak oluşturan “Bakanlık Oluru” isimli işlemlerin iptali isteğiyle açtığımız dört ayrı davada 25.02.2021 tarihinde karar verildi.

Ankara 6. İdare Mahkemesi huzurunda E:2019/2034 sayılı dosya üzerinden açılan davada 25. 02.2021 tarihinde verilen karar ile 2017 ve 2018 yılında yapılan Bakanlık Maarif Müfettişi mülakatları ve bu mülakatlara dayalı olarak yapılan Bakanlık Maarif Müfettişi atamaları iptal edilmiştir.
Ankara 6. İdare Mahkemesine ait E:2019/2032, E:2020/134, E.2020/597 sayılı dosyalar üzerinden açılan davalarda verilen kararlar ile mülakat ve atama işlemlerine dayanak oluşturan “Bakanlık Oluru” isimli işlemler iptal edilmiştir.

Bu kararlar doğrultusunda Sendikamızın Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talebi yıllarca mağdur edilen Maarif Müfettişlerinin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Maarif Müfettişlerinin tamamının Bakanlık Maarif Müfettişliği kadrolarına atanmasıdır.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)