adscode

Beden Eğitimi Dersleri Kaldırılıyor!

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın ders saatlerine ilişkin düzenlemesine göre, meslek liselerinde beden eğitim dersi verilmeyecek.

Beden Eğitimi Dersleri Kaldırılıyor!
Eğitim
MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, liselerde haftalık 37 saat ders saati süresini 35'e indirip, bazı derslerde oynama yaparken, meslek liselerinde ders saatlerinin artırıldığı ortaya çıktı.
Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü yapılan saat düzenlemelerinin ardından kendi dersleri ile ilgili de bazı tedbirler aldı. Haftada 40 saat ders yapılan bu okullarda 10. sınıfında 2'şer saat kimya, fizik; 3 saat biyoloji ve 6 saat da matematik dersi olacak. 13 saat zorunlu ders olan meslek liselerinde 7 saat de seçmeli 20 saat ders olacak. Bu öğrencilerin mesleki dersleri de eklenince ders saatleri 44 saate çıkarıldı. Diğer taraftan bazı dersler ise kaldırıldı.

BEDEN EĞİTİMİ VE SANAT YOK

Her meslek lisesinin haftalık ders programı sınıflara göre "megep.meb.gov.tr" adresinde de yayınlandı. Meslek liselerinde ders yoğunluğu nedeniyle 44 saati bulan haftalık ders programında ilk tırpan yiyen ders ise beden eğitimi oldu. Artık meslek liselerinde öğrenciler beden eğitimi dersine giremeyecek. Görsel sanatlar dersini de alamayacak öğrencilerin birçoğu bu duruma forumlarda tepki gösterdi. Meslek liselerinde eğitim alan 2,5 milyon öğrenci beden eğitimi dersine artık çıkamayacak.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ NE OLACAK?

Bu okullardaki beden eğitimi öğretmenlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Meslek liselerinde yine ders yoğunluğundan 11. sınıftaki seçmeli dersler de kaldırıldı. 10. sınıfta da 3 saat 12 sınıfta da 1 saat seçmeli ders verilecek. Bu durumda öğrenciler "Temel Dini Bilgiler", "Kur'an-ı Kerim","Sosyoloji" ve "Girişimcilik" derslerini de sadece 9. sınıfta alabilecekler.

***
''Sayın Abbas Güçlü
27 Ocak 2014 tarihinde yayınlanan Orta Öğretim Kurumlarında 2014-2015 öğretim yılından itibaren yeniden yapılan ders dağıtım çizelgesinde öncelikle Meslek Liselerinde Beden eğitimi dersi kademeli olarak kaldırılıyor. Önümüzdeki yıl 9. ve 11 sınıflarda ders olacak 10 sınıflarda kaldırılıyor bir sonraki sene 11 nci sınıflarda da kaldırılıyor.
 İHL haline dönüştürülen düz liselerde şuan haftada 2 saat olarak uygulanan müstakil beden eğitimi dersinin yerine haftada 1 saatlik zorunlu seçmeli resim müzik beden eğitimi diye bir ders konuyor ki 1 saatlik beden eğitimi dersi için öğrencilere soyunma odası spor alanı bulmak yerine müzik ve resim derslerinin okul idarecilerince kabul göreceği bir gerçek. Birde 40 dakikalık sürede öğrencilerin kıyafetlerini değiştirmeleri vs. bu dersin yok olması demek olacaktır.
 Bundan bir kaç ay önce Spor bakanı Suat Kılıç okullardaki 2 saatlik beden eğitimi derslerinin yetersiz olduğunu 4 saat e çıkartılması gerektiğini ifade ediyorken neler değişti de  o günden bu güne ders komple kalkıyor.
Beden eğitimi dersi yerine 6 saat matematik 3 saat fizik kimya gibi dersler ekleniyor haftalık ders saatleri artırılıyor.Gençlere spor yapabilecekleri zaman bile bırakılmıyor.
Sonra soruyoruz niye sporda ve diğer sosyal faaliyetlerde başarılı olamıyoruz.
Saygılarımla.''

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)