adscode
adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

Beyin göçü Meclis gündeminde!

CHP Ankara Milletvekili Levent GÖK, teknoloji faaliyetlerine yerli şirketlerin katılımı ve beyin göçü hakkında soru önergesi verdi.

Beyin göçü Meclis gündeminde!
Eğitim

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

                                                                         

                                                           

                                                                  Levent GÖK

Ankara Milletvekili

 

         Teknolojik gelişmişliğin hayati önem taşıdığı çağımızda gençlerimizin yaratıcı gelişimine katkı sunan yarışma, sergi ve gösterilerin ezici çoğunluğunda yabancı firmaların sponsor olduğu görülmektedir. Yüklü devlet destekleri alan ve teknoloji devi olarak tanımlanan yerli şirketlerin sözü geçen gelişimsel faaliyetlere yeterince destek vermemesi sebebiyle gelecek vadeden gençlerimiz yabancı şirketlere bağımlı kalmakta, ülkemizi gelecekte kalkındıracak çocuklarımız yurtdışında faaliyet gösteren şirketlerce keşfedilmekte, finanse edilmekte ve beyin göçüne teşvik edilmektedir.

         İlerde ülkemize katma değer sağlayacak genç beyinleri Türkiye’de değerlendirebilmek için teknoloji firmalarının devlet kurumlarıyla ortaklaşa çalışmalar yürütmeleri ve gelecek odaklı yatırımlar yapmaları gerekmektedir. Bu firmalara gelişim faaliyetlerine katılım şartı, gençlerin içinde bulunduğu projelere sponsorluk kotaları konması suretiyle beyin göçünün tersine çevrilmesi mümkündür.

         Bu bilgiler ışığında:

  1. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında teknoloji üreten firmalara verilen devlet desteklerini açıklar mısınız?
  2. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında yerli teknoloji firmaları gençlerin katılımıyla düzenlenen teknoloji yarışmaları, sergi ve gösterilere hangi oranda sponsorluk vermiştir? Firmaların bu süreçte sözü geçen aktivitelere aktardığı yardım kaç Türk Lirası’dır?
  3. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında yabancı teknoloji firmaları gençlerin katılımıyla düzenlenen teknoloji yarışmaları, sergi ve gösterilere hangi oranda sponsorluk vermiştir? Firmaların bu süreçte sözü geçen aktivitelere aktardığı yardım kaç Türk Lirası’dır?
  4. 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye’deki teknolojik aktivitelere katılımda bulunan yabancı firmalar sözü geçen süreçte kaç Türkiye Cumhuriyeti yurttaşını istihdam etmiştir? İstihdam edilen yurttaşlarımızın yaş ortalamasını açıklar mısınız?
  5. Yerli teknoloji firmalarına verilen devlet desteklerinde gençlere yatırım yapılması için herhangi bir zorunluluk getirilmekte midir?

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)