adscode

Bir Çocuğun Anne ve Babasına Mektubu

Anne ve babaya duygu dolu mektup :

Bir Çocuğun Anne ve Babasına Mektubu
Editörün Seçimi

Sevgili Anneciğim Babacığım
Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim size şunları söylemek isterdim:
Deneme ile öğrenirim.Bana oyunda arkadaşlıkta ve uğraşılarımda özgürlük tanıyın.Beni her yerde her işimde koruyup kollamaya çalışmayın.Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim.Kendi işimi kendim görmeye alıştırın.Büyüdüğümü başka nasıl anlarım?
Büyümeyi çok istiyorsamda ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum.Bunu önemsemeyin.Ama siz beni şımartmayın.Hep çocuk kalmak isterim sonra.Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum.Ama siz verdikçe almadan edemiyorum.Bana yerli yersiz sözde vermeyin.Sözünüzü tutmayınca sizlere güvenim azalıyor.
Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin.Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın.Koyduğunuz kuralların hepsini beğendiğimi söyleyemem.Ancak hiç kısıtlamayınca ne yapacağımı şaşırıyorum.Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.
Beni dinleyin.Öğrenmeye en yakın olduğum anlar soru sorduğum anlardır.Açıklamalarınız kısa ve açık olsun.
Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın.Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz.Bunları çabuk unuturum.Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder.
Çok konuşup çok bağırmayın.Yüksek sesle söylenenleri pek duymam.Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi izler bırakır. ‘’Ben senin yaşında iken…’’ diye başlayan sözleri hep kulak ardına atarım.
Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın.Benikorkutup sinirlendirerek suçluluk duygusu aşılayarak usandırmaya çalışmayın.Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin.Ceza vermeden önce beni dinleyin.Suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.
Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın.Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin.Başarmam için beni destekleyin.Hiç değilse çabamı övün.Bana güvendiğinizi belli edin.Beni başkalarıyla karşılaştırmayın;umutsuzluğa kapılırım.Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin.Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın.Bana süre tanıyın.Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin.
Beni köşeye sıkıştırmayın yalana sığınmak zorunda kalırım.Sizi çok bunalttığım sırada bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin.Kızgınlığınızı haklı görebilirim ama beni aşağılamayın.Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın.Unutmayın ki bende sizi yabancıların yanında güç durumlara düşürebilirim.........

www.zamanecocuk.com

Mektubun Tamamı İçin Tıklayın!


 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    2 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (2)