adscode

Boğaziçi Üniversitesi 100 Üniversite Arasında 7. sırada

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 22 ÜLKENİN ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA 7. SIRADA YER ALDI

Boğaziçi Üniversitesi 100 Üniversite Arasında 7. sırada
Üniversite
BRICS ve gelişen ekonomiler olarak tanımlanan 22 ülkenin üniversiteleri için yapılan değerlendirmede Boğaziçi Üniversitesi 100 üniversite arasında 7. sırada yer aldı.

Times Higher Education’ın BRICS ve gelişen ekonomiler olarak tanımlanan 22 ülkenin üniversitelerini kapsayan sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi yedinci olarak yer aldı. 2014 dünya sıralamasında kullanılan kriterler ve alınan skorların kullanıldığı değerlendirmede ilk 10’da Türkiye’den 3, ilk 20’de 5 üniversite yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi 2014 THE dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 200 üniversite arasında 139. olarak yer almıştı.

Yeni açıklanan sıralamanın ilk iki sırasında Çin’in Pekin ve Tsinghua Üniversiteleri yer alırken Boğaziçi Üniversitesi 7. sırada yer aldı. Sıralamanın ilk 10 üniversitesi arasına Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi’nin yanı sıra ODTÜ (3. sırada) girdi. Listede Boğaziçi Üniversitesi ile ODTÜ’nün yanısıra Türkiye’den İTÜ (8. Sırada), Sabancı Üniversitesi (15. Sırada), Bilkent Üniversitesi (19.sırada), Koç Üniversitesi (29. Sırada), İstanbul Üniversitesi (51. Sırada) Hacettepe Üniversitesi (82. Sırada) yer aldı.

Sıralamada yer alan 100 üniversitenin 27’si Çin, 19’u Tayvan üniversitesi oldu.

Thomson Reuters-Times Higher Education’ın yaptığı sıralamada BRICS olarak anılan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve G. Afrika Cumhuriyeti ile gelişen ekonomiler olarak adlandırılan Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Malezya, Meksika, Polonya, Tayvan, Tayland, Türkiye, Şili, Kolombiya, Mısır, Endonezya, Fas, Pakistan, Peru, Filipinler ve Birleşik Arap Emirliği’ndeki üniversitelerin performansları araştırılarak, değerlendirildi.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)