adscode

'Çevre Dostu 1000 Okul' geliyor

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi kapsamında güneş enerjisi panelleri, sıfır atık kütüphaneleri kurulacak, yemekhanelerde, kantinlerdeki organik atıklar kompostlara dönüştürülecek...

'Çevre Dostu 1000 Okul' geliyor
MEB
Güncelleme : 30-Mar-22 09:34

Çevre Dostu 1000 Okul Projesi, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un katıldığı törenle kamuoyuna tanıtıldı. 
Programın tanıtımında konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrencilere sürdürülebilir bir dünya ve çevre bilincini aşılamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte projeler yürüttüklerini belirtti. Bu kapsamda müfredata iklim değişikliği konusunun eklendiğini, ara tatilde ilk kez öğretmenlere hizmet veren Öğretmen Bilişim Ağı'nda (ÖBA) beraber oluşturulan içeriklerle ilk kez çevre ve iklim değişikliğine ilişkin eğitimler verildiğini belirtti.

Eğitimler zorunlu olmamasına rağmen 100 bine yakın öğretmenin bundan faydalandığını belirten Özer, Çevre Dostu 1000 Okul Projesi'nin de iki bakanlığın birlikte atılan adımlarından biri olduğuna işaret etti.

Proje kapsamında tüm ilçelerde en az bir tane olmak üzere 1000 okul belirlediklerini anlatan Özer şunları kaydetti: "Her ilçede çevre dostu en az bir okul olmasını istedik. O ilçedeki diğer okullardan yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler buraya gelecek, yapılan uygulamaları görecek ve kendi okullarına da aktaracak. Hedefimiz 1000 okul ile başlayıp 57 bin 108 okulumuzun tamamını bu kapsama almak. Yani nihai hedefimiz tüm eğitim sistemimizi kapsamak.

Bu okullarımızda güneş enerjisi panelleri kurulacak. Yağmur suyu depolama üniteleri kurularak okulun bazı ihtiyaçlarında kullanılmaya başlanacak. Buralardaki kütüphaneler sıfır atık kütüphanelerine dönüştürülecek.

Tanıtım filminde olduğu gibi yemekhanelerde, kantinlerdeki organik atıklar kompostlara dönüştürülecek ve çocuklarımız bu kompostlarla bitki yetiştirecek."

Özer, projedeki desteklerinden dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Ardından Bakan Özer ve Bakan Kurum, okuldaki çalışmaları inceledi; sınıfları, geri dönüşüm ünitelerini inceleyerek öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)