adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Eğitim İş: Milli olmayan bir müfredatı kabul etmiyoruz

Eğitim İş, yeni müfredat ve ders kitaplarıyla ilgili sorunları dile getirdi.

Eğitim İş: Milli olmayan bir müfredatı kabul etmiyoruz
Sendikalar
"2017-2018 Eğitim Öğretim yılı sorunlar yumağı ile başladı.

5 Eylül 2017 itibari ile eğitim emekçileri görevlerine başladı. Yeni müfredatların tanıtımı, yeni ders kitaplarının incelenmesi ve yıl içinde yapılacak faaliyetler konusunda zümre toplantıları devam etmektedir.

Okullara gönderilen ders kitapları incelendiğinde, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyet tarihi ve onun yaptığı devrimleri birkaç sayfa ile geçiştirmeye çalışan bir müfredatla karşı karşıyayız. Milli olmayan bir müfredatı kabul etmiyoruz.

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın; Yeni müfredatta “Atatürkçülük kaldırıldı” eleştirilerine “yeni müfredatta beden eğitimi ve spor dersi zorunludur. 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda burada Atatürk’ün beden eğitimi ile ilgili sözleri öğretiliyor.” Şeklinde verdiği yanıt düşündürücüdür ve bu konudaki yorumu kamuoyuna bırakıyoruz.

Ayrıca kitapların içeriğinin ilk incelemelerinde yazım hataları, uygunsuz resim ve karikatürler bulunmaktadır. Altıncı sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma kitabının 13. Sayfasında ve Öğretmen Kılavuz Kitabının 31. Sayfasında yer alan ve sosyal medyada da görülen ayı resmi ve resimdeki el hareketi bir skandaldır.

2010 yılından beri “değerler eğitimi” adı altında bu ve buna benzer etkinliklerle değerlerimiz mi değiştirilmeye çalışılmaktadır?

Milli eğitim müdürlükleri tarafından okullara gönderilen yazı ile, acilen bu sayfaların yırtılıp imha edilmesi ve tutanakla bildirilmesi yapılan bu hatayı affettirir mi?

Ders kitaplarının basımı ve incelemesi Milli Eğitim Bakanlığının yetkisinde iken bu ciddiyetsizlik ve vurdumduymazlık nasıl olur, harcanan paraların hesabını kim verecek. Kamu çalışanlarına %3.5 oranında zam verilirken eller titremektedir. Bu yapılan hatadan dolayı trilyonlar ise çöpe atılmaktadır. Sorumlular cezalandırılacak mıdır?

7 Eylül 2017 tarihinde Antalya da yapılan “ortaöğretim genel müdürlüğü öğretim programları formatörlük eğitici eğitimi çalışmasında” da dile getirilen, temel beceriler ve yeterlilikler bölümünde yer alan ifadelerden “anadilde iletişim” ile kastedilmek istenen nedir? Bu bölünme hazırlığı mıdır?

Bir milleti millet yapan unsurlardan biri de dildir. Anayasamızın 3. Maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi dili Türkçedir."Eğitim İş Antalya Şubesi Yönetim Kurulu

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)