adscode

'Eskişehir’de 30 öğrenci bir haftadır okulsuz' iddiası!

Eskişehir'in köylerinde yaşayan 11 ilkokul ve 19 lise öğrencisinin bir haftadır okullarına gidemediği iddia edildi.

'Eskişehir’de 30 öğrenci bir haftadır okulsuz' iddiası!
Eğitim
Güncelleme : 25-Sep-18 13:02

 

Eskişehir'de servisçiler ile Milli Eğitim arasında anlaşma sağlanamaması üzerine köylerde yaşayan 11 ilkokul ve 19 lise öğrencisinin bir haftadır okullarına gidemediği iddia edildi.

Evrensel'in haberine göre; yaşanan mağduriyeti Meclis gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, “Yeni eğitim öğretim yılı başlamasına rağmen Eskişehir’in köylerinde onlarca öğrenci hâlâ okullarına başlayamadı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve kaymakamlıkların bilgisi olmasına rağmen eğitimlerinden geri kalan bu öğrencilerin mağduriyetleri neden giderilmiyor?” diye sordu. Çakırözer, “Milli Eğitim servislere birim başına 330 TL fiyat belirlemiş. Servisçiler ise akaryakıta gelen zamları gerekçe göstererek 440 TL istemişler. Anlaşma sağlanamadığı için de şu anda sadece bizim bildiğimiz Yeşilyurt, Yalımkaya, Bozan, Ağaçhisar ve civar köylerden 30 öğrenci okullarına gidemiyor. Yaşanan mağduriyetlere ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve diğer mülki amirlere başvuru yapılmasına rağmen hala bir şey yapılmaması, bir haftadır öğrencilerimizi okulsuz bırakmak hepimiz adına utanç verici” dedi. 

MAĞDURİYETLER NEDEN GİDERİLMİYOR?

Mağduriyetlerini giderilmesi adına konuyu Meclis gündemine taşıyan Çakırözer Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti: “Eskişehir ili ve ilçelerine bağlı taşımalı eğitimin yapıldığı köylerde okul servisi olmadığı için mağdur edilen ve okula gidemeyen öğrenci sayısı kaçtır? Bu öğrencilerin kaç tanesi ilköğretim, kaçı ortaöğretim, öğrencisidir? Eğitim öğretim faaliyetlerine başlayamadığı için derslerinden geri kalan bu öğrencilerin mağduriyetleri nasıl giderilecektir? Öğrencilerin okullarına gidemediğine ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verildiği doğru mudur? Doğru ise, üzerinden bir hafta geçmesine rağmen bu öğrencilerin okullarına gidememesinin gerekçesi nedir? Öğrencilerin mağdur edilmesinde sorumluluğu olanlara ilişkin herhangi bir işlem yapılacak mıdır? Seçim bölgem Eskişehir ve Türkiye genelinde kaç öğrenci servisten yaralanmakta, kaç okul servisi bulunmaktadır?”

TAŞIMALI EĞİTİM BİRÇOK SORUN YARATMAKTA

Öte yandan eğitim sisteminde yaşanan en önemli sorunlarından ve eğitimin kanayan yaralarından birinin taşımalı eğitim olduğunu vurgulayan Çakırözer, “Ülkemizde taşımalı eğitim, çok ciddi sayıda başvurulan bir yöntem haline geldi. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz yıl ülke genelinde 1 milyon 322 bin 281 öğrenci taşımalı eğitim gördü. Okul kapatmak, yüz binlerce öğretmen atama beklerken öğretmen atamamak yerine öğrencileri taşımak birçok sorunu beraberinde getirirken, bunlara ekonomide yaşanan kriz de eklenince sorunlar çığ gibi büyümektedir. Öğrenciler okullarından kopmak zorunda bırakılmaktadır” dedi. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)