adscode

'GİRİŞİMCİLİĞİN KİTABINI YAZAN' İSİM ROBERT HISRICH GENÇLERE "GLOBAL GİRİŞİMCİLİĞİ" ANLATTI

​Girişimcilik ve yönetim konusunda 30’u aşkın kitabın yazarı Hisrich, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde gerçekleştiği konuşmasında gençlere; “İyi bir girişimci olmak için her zaman global düşünün, Türkiye’nin…

 'GİRİŞİMCİLİĞİN KİTABINI YAZAN' İSİM ROBERT HISRICH GENÇLERE "GLOBAL GİRİŞİMCİLİĞİ" ANLATTI
Türkiye'den Haberler
İstanbul Şehir Üniversitesi, “Küresel Girişimci Olmak” konulu seminere ev sahipliği yaptı. 13 Mayıs – 23 Mayıs tarihlerinde misafir profesör olarak İstanbul Şehir Üniversitesi’nde bulunan ve 30’u aşkın girişimcilik konusunda kitabı olan Prof. Robert Hisrich konuşmasını, 21 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Doğu Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

Konuşmasında öğrencilere küresel girişimci olmanın bir kariyer seçeneği olarak şartlarını anlatan Hisrich, başta ABD olmak üzere diğer başarılı ülke örneklerini tartıştı. “Eğer iyi bir global girişimci olacaksanız ülke içindeki iflasla ilgili kanunlar çok önemlidir;  çünkü kişiyi güvence altına alan kilit noktadır. Örneğin, Amerika’da borçların silinmesi ve borçların yeniden yapılandırılması hakkındaki düzenlemeler çok açıktır ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır” diyen Hisrich, ayrıca girişimciliğin tanımı, girişimciliğin itici güçleri, girişimcilik türleri, girişimcilerin genel özellikleri üzerinde durdu.

Dünyadaki girişimcilerin yüzde 20’si sosyal girişimci olabilir

Hisrich, konuşmasında sosyal girişimcilik ve devlet girişimciliğine dikkat çekererek, “Dünyadaki girişimcilerin %20’si sosyal girişimci olarak konumlanabilir. Sosyal girişimciler kar merkezli değil, halka hizmet eden ve insan odaklı işler yürütmektedir. Ayrıca şu an sahip olduğu kurallar ve düzenlemeler sayesinde Singapur, dünyada devlet girişimciliği konusuna en başarılı ülke konumundadır”dedi. Kurumsal girişimciliğe ve bu girişimin düşük risk unsurlarına da eğinen Hisrich, “Büyük ölçekli şirketler, her zaman yeni bir ürün yaratmak isterler veya başka kurumların teknolojilerini satın alırlar. Örneğin, var olan yapının içinde başka bir organizasyon yaratan Siemens, Unilever, Apple, IBM,Microsoft, bu yaratma sürecini içselleştirir. Bu kurumlar kendi çalışanlarının birer girişimci olmasını sağlar.Böylece, kurumsal girişimcilerin başarısızlık riski azalır; çünkü onlar şirketin dağıtım ve satın alma gücü ,mal varlığı, pazarlama bilgisi ve en önemlisi sermayesine sahiptirler” şeklinde konuştu. Konuşmasını sonlandırırken öğrencilere tavsiyelerde bulunan Hisrich şunları söyledi: “İyi bir girişimci olmak için her zaman global düşünün. Amerika’ya kıyasla Türkiye, Avrupa’ya yakınlığıyla bulunduğu coğrafya açısından, çok değerli bir konuma sahiptir. Bunu avantaja çevirmelisiniz.”

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)