adscode

HALKIN AVUKATI ŞEREF DEDE

Eskiden derdini dile getirecek makam bulamayınca ya da çözsün, çözemesin, herkesin sorunlarını sabırla dinleyen biri arandığında akla ilk gelen Marko Paşa’ymış.

HALKIN AVUKATI ŞEREF DEDE
Milliyet Diyalog

Rum asıllı Osmanlı hekimi Marko Paşa (1824-1888), sonraki yıllarda yerini mahallenin pos bıyıklı tonton komiseri Hulusi Kentmen’e bıraktı. Günümüzün dert ortağı ise Şeref Malkoç.

 
O Frenkçe adıyla Ombudsman, yasal ismiyle Baş Denetçi.

Eğitimden sağlığa, yargıdan maliyeye, belediyelerden Meclis’e, valilerden muhtarlara, herhangi bir şikâyetiniz mi var, günün 24 saatinde sizi dinlemeye hazır.

Sadece dinlemekle kalmıyor, çözüm için yasaların, siyasetteki duayenliğinin ve tonton kişiliğinin kendisine sağladığı tüm avantajları kullanarak, sorununuzu en geç altı ay içerisinde pozitif yönde çözmeye çalışıyor. Çoğu zaman da başarılı oluyor.

Yaşı 60’a merdiven dayasa da 25’lik delikanlı gibi kabına sığmıyor. Ülkenin dört bir yanını dolaşıyor, gazete ve televizyonları ziyaret ediyor ve özelikle de liselerde, üniversitelerde ombudsmanlığı anlatan konferanslar, yarışmalar düzenliyor, öğrencilere yalnız değilsiniz mesajı veriyor, özgüven inşa ediyor.

Bir zamanların Toprak Dede’si Hayrettin Karaca’yı hatırlayın.

Erozyonu önlemek, yeşil alanları çoğaltmak ve çevre bilinci oluşturmak için ne büyük çabalar harcamıştı!..

Malkoç da şimdi aynısını hatta daha fazlasını yapıyor. Çünkü arkasında devlet desteği var. Ombudsmanlık yasayla kuruldu, anayasal güvence altına alındı.

TBMM’ye bağlı gibi gözükse de faaliyetlerini özerk bir biçimde sürdürüyor. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), idarenin her türlü eylem ve işlemleriyle tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmakla görevli.

İşte başlıca görevleri:

- İdarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesine,

- İyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine,

- İnsan haklarının gelişmesine,

- Hukukun üstünlüğünün sağlanmasına,

- Hak arama kültürünün yaygınlaşmasına,

- Şeffaf, hesap verebilir, insan odaklı bir idarenin oluşmasına katkı sağlamaya çalışmaktır.

Nereden geliyor?

KDK’nin İstanbul genelindeki okullarda düzenlediği “İyi Yönetim İlkeleri” yarışması çerçevesinde, şeffaflık, nezaket ve ayrımcılık konuları ile ombudsmanlık ele alınacak.

Bu toplantılardan birine biz de katıldık.

Keyifliydi, özellikle de Malkoç’un enerjisine, esprilerine, kararlılığına ve bu konudaki inancına diyecek yoktu.

Malkoç’un, ombuds-manlığın nereden geldiğine ilişkin anekdotu da ilginç mi ilginçti!

Adalet eski bakanları-mızdan Hikmet Sami Türk bakan olunca, yıllardır üniversitede verdiği dersin kökenine ulaşmak ve ülkemize de getirmek için İsveç’e gider, meslektaşına, “Hele şu ombudsmanlığın şeceresini bize bir anlatın” der.

İsveç bakan hem şaşkın hem de üzgündür.

“Gerçekten bilmiyor musunuz?” der ve anlatmaya başlar:

Ülkemiz Rusya ile yaptığı savaşta yenilince, kralımız Osmanlı’ya sığınır ve orada görür ki padişahın imparatorluğun her tarafındaki uçan kuştan haberi vardır. Bu nasıl oluyor diye araştırınca, herkesin padişaha şikâyet etme hakkı olduğunu görür ve bunun ülkesinde uygulanması için talimat verir. Hem de sığınmacı olarak İstanbul’dayken! O gün bugündür de bu gelenek devam eder.”

Bu arada, tarihe Demirbaş Şarl olarak da geçen İsveç Kralı desteğimizden ve ilgimizden öylesine memnun kalmış ki 5 yıl boyunca en masraflı konuğumuz olmuş.

Rivayete göre, yaptığı harcamalar, zamanla öyle artmış ki demirbaş kalemler arasında yazılmaya başlanmış, lakabı da oradan kalmış!..

Yazının devamı için tıklayınız


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)