adscode

ide okulları, bilişsel yetkinliklerin gelişimine yönelik PASS teorisini eğitim modeline katıyor

Çocuklarımız için bilişsel gelişim çok önemli. Odaklanma, bilgiyi farklı alanlarda kullanma, planlama ve dikkat bu gelişimle sağlanıyor. İde okulları, PASS eğitim modeli ile çocuklarımızın bu becerilerini…

ide okulları, bilişsel yetkinliklerin gelişimine yönelik PASS teorisini eğitim modeline katıyor
Eğitim
Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarında uzun dönem çalışmış kadrosuyla, dünyada başarılı olmuş eğitim modellerini birleştiren ide okulları, öğrenme sürecine bilimsel açısından yaklaşarak çocukların öğrenme yetkinliklerini geliştirme ve güçlendirmede dünyadaki en modern ve etkili yöntemleri belirleyerek kullanıyor.

Bilişsel temelli öğrenme yaklaşımını benimseyen ide okulları, Amerika’da saygın eğitim kurumlarında kullanılan, beynin yapısını esas alan ve bu yapı üzerine kurgulanan bir öğrenme modeli olan PASS yaklaşımını öğretim modelinin bir parçası haline getirdi.

PASS teorisi, Planlama (Planning), Dikkat (Attention), Ardıllık (Successive) ve Eşzamanlılık (Simultaneous) olmak üzere 4 bilişsel işlemden oluşuyor. Bu fonksiyonların hepsini doğru biçimde ve bir arada uyum içinde çalıştırabilen çocuklar, öğrenme sürecinde çok daha konsantre, odaklı, başarılı ve uyumlu bir deneyim gerçekleştiriyor.

ide okulları’nda, Bilişsel Destek Birimi ile çocukların eksik alanlarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor

İde okulları rehberlik birimi tarafından yapılan değerlendirme testi ile çocukların planlama, dikkat, eşzamanlılık ve ardıllık açısından yetkinlikleri belirleniyor ve gelişim ihtiyaçları ortaya koyuluyor.

Daha sonra bu dört özelliği bir arada uyum içinde kullanmaları ve gelişim gerektiren özelliklerinin yükseltilmesi amacıyla, ide okulları Bilişsel Destek Birimi öğrencilerle özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Böylece, bu tabloya göre çocuğun öğrenme biçimi belirleniyor. Öğrencilerin geliştirilmesi gereken ve güçlü alanlarına yönelik ayrı ayrı çalışmalar yapılmış oluyor.

PASS yaklaşımı, sınavlarda başarıyı artırıyor

ide okullarında uygulanan bilişsel işlevlere dayalı öğrenmeyi temel alan PASS sistemi, çocuklara etkin bir öğrenme süreci ve deneyim sağlıyor. Bu model sağladığı temel yetkinlikler sayesinde TEOG, YGS/LYS gibi sınav ortamlarında da başarıyı artırıyor. Örneğin odaklanması yüksek çocuklar sınavlardaki uyarıcılardan etkilenmiyor, sayısal ve sözel bölümlerde zihinsel geçişleri daha etkili yapabiliyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)