adscode

'İdeolojik rapor alma eğilimi yok'

Ömer Dinçer Eskişehir'de konuştu: "Okula gelmeyen 66 aylık çocukların raporları incelendi.Eskişehir'de ideolojik rapor alma eğilimi yok'' diye konuştu.

'İdeolojik rapor alma eğilimi yok'
Ortaokul
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 'Tahminim, en geç 3 yıl içerisinde Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak'' dedi.
Dinçer, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde ilçe milli eğitim müdürleriyle yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 Bir gazetecinin 'Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının üzerinden 3 gün geçti. Şikayetler var mı?'' sorusu üzerine Dinçer, 'Yeni eğitim sistemiyle alakalı hem ulusal düzeyde ama özellikle Eskişehir perspektifinden baktığımızda ciddi bir sorun gözükmüyor. Yeni kayıda baktığımızda yaklaşık 4 bin öğrenci artışı oldu. 60 ila 66 ay arasında da bizim tahminimizin üstünde, bu ilde de öğrenci gelmiş. Bu sene 1'inci sınıfa 13 bin 191 öğrencimiz kayıt olmuş. Geçen yıl 9 bin 802 öğrencimiz kayıt olmuştu. Yaklaşık yüzde 26 oranında bir artış var. 
Ama 60 ila 66 ay arasında da bin 244 öğrencimiz gönüllü olarak eğitime katılıyor, 581 öğrencimizde rapor almış. Raporların pek çoğunun incelenmesi durumunda da gördüğümüz şey hakikaten çocuklarımızın fiziki özelliklerinin eğitimlerini bir yıl sonraya bırakmalarını gerektiriyor. Eskişehir'de ideolojik rapor alma eğilimi yok'' diye konuştu. NORM KADROLAR 3 YILDA DOLACAK Dinçer, ''Eğitim Fakültesi mezunlarının ilerleyen dönemde KPSS'den muaf tutulması gibi bir düşünce var mı?'' sorusuna da, ''Hayır tam aksine KPSS'nin üzerine bir de alan sınavı yapacağız. Dolayısıyla öğretmenlerimizi seçerken daha dikkatli ve daha etkin bir süreci başlatmak için hazırlık yapıyoruz'' yanıtını verdi.Bir gazetecinin ''Branş öğretmenlerinin eksikleriyle ilgili zaman zaman şikayetler oluyor. Bunlar zamanla giderilecek mi?'' sorusu üzerine Bakan Dinçer, şunları söyledi: Geçtiğimiz hafta içinde 40 bin öğretmenimizin atamasını yaptık. Şimdi yaklaşık 120 bin öğretmeni bundan sonra özellikle de liselerde okullaşma oranlarının yüzde 100'e çıkması halinde ihtiyacımız olacak. Bunu da hükümetimiz zaman içinde bize ne kadar kadro verirse atayarak telafi etmeye çalışacağız. Benim tahminim en geç 3 yıl içerisinde Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak. Ama buna karşın her yıl emekli olan yahut da ayrılan öğretmenlerimizin yerine cüzi miktarda öğretmen ihtiyacımız olacak. Onları da yıllık olarak karşılayarak bundan sonra çok ciddi anlamda bir öğretmen ihtiyacı duymayacağız. Önümüzdeki bir kaç yıllık sürede Türkiye'de hem altyapı eksikliği önemli oranda giderilmiş olacak hem öğretmen eksikliği hem de bundan sonra Türkiye'deki fırsat eşitliğini biz çok daha iyi bir şekilde sağlamış olacağız.''         KPSS için nüfus müdürlükleri açıkHAFTA sonu yapılacak ortaöğretim-önlisans 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için sınav günü il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık tutulacak.ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, ön lisans düzeyinde 22 Eylül 2012 tarihinde Cumartesi sabah, ortaöğretim düzeyinde ise 23 Eylül Pazar sabah olmak üzere iki oturumda yapılacak olan 2012-KPSS ortaöğretim/önlisans sınavına katılacak adaylardan, nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası, fotoğrafı veya soğuk damga bulunmadığı için sınava katılamayacak durumda olan adaylar için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce bazı Nüfus Müdürlükleri, 23 Eylül Pazar günü saat 07.00-10.15 arası açık olacak.Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası fotoğrafı veya soğuk damga bulunmayan 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans adaylarının, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor. Akşam

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)