adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

İETT tarih oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı 1939 yılında kurulan toplu ulaşım aracı İETT tarih oluyor.

İETT tarih oluyor
Türkiyeden Haberler
İBB komisyonlarına gelen teklif kabul edilirse İETT, toplu ulaşım hizmetine son vererek 3 bin otobüsünü İBB iştiraki bir ticari şirket olan Otobüs A.Ş.’ye devredecek. İETT, hatları düzenleyen bir  kuruma dönüşerek UKOME’ye bağlanacak.

Hukuk Komisyonu’nun CHP’li Meclis üyesi İsa Öztürk teklif karara ilişkin şöyle konuştu: “2 kararın  alınmasını istiyorlar. Biri 3 bin otobüsün Otobüs A.Ş.’ye devredilmesi diğeri ise performansa göre  otobüslere yardım yapılması. Yani şu an otobüslerde ücretsiz ve öğrenci kartı olanlar pek alınmak  istenmiyormuş, çünkü devlet sadece buna ilişkin otobüslere bin lira yardım yapıyormuş. Biz  performansa dayalı sistemin doğru olduğunu ancak otobüslerin devredilmesini doğru bulmuyoruz.  Ayrıca İETT’de çalışan binlerce işçi ne olacak?”

Denetim sorunu

Kararın denetleme açısından da sorun yaratacağının altını çizen Öztürk “İETT belediye kuruluşu  olduğu için belediye meclisi ve sayıştay tarafından denetlenebiliyor. Devredildiği takdirde artık  denetlenmesi mümkün değil” dedi. Öztürk bu durumun fiyatlara da yansıyacağını vurgulayarak  İBB’nin ulaşımdan çıkmaması gerektiğini belirtti. Teklifin bu hafta İBB Meclisi’ne gelmesi bekleniyor.

Cumhuriyet

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)