adscode

İş Arayanlar Mesleki Becerilerini Sorgulamalı

British Council, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile iş birliği içerisinde genç nüfusun işsizlik oranlarının azaltılması ve daha canlı bir iktisadi geleceğin güvence altına alınmasının şartlarını tartışmak…

İş Arayanlar Mesleki Becerilerini Sorgulamalı
Etkinlikler
Geleceğe Bakış: 21. Yüzyılda Mesleki Beceri, Girişimcilik ve İstihdam başlıklı konferansa Türkiye dâhil 15 ülkeden hükümet temsilcileri, kamu kurumları ve iş dünyasının lider kuruluşları katılımıyla başladı.
Konferansın açılış oturumunu yöneten British Council Doğu ve Güney Avrupa Bölgesi Eğitim Direktörü Helen Silvester, konferansın özellikle genç nüfusun istihdamı konusunu uluslararası bir platformda tartışma fırsatı sunduğunu belirtti. Silvester bu konferansın, gençlerin hangi mesleki becerilere sahip olduğunu ve çalışacakları endüstrilerde hangi becerilere gereksinim duyulduğunu tartışma fırsatı yarattığının belirterek “Amacımız aradaki boşluğun nasıl kapatılacağını tartışmak” dedi.
Türkiye’nin yanı sıra ağırlıklı olarak Doğu ve Güney Avrupa ile Orta Asyalı politika üreticileri, özel sektör yöneticileri ve eğitim uzmanlarının katıldığı konferansta, genç nüfusun istihdamını teşvik etmek için öncelikle gençlerin istihdam edilmeye hazır hale geldiklerinden nasıl emin olunabileceğinin belirlenmesi gerektiği noktasında görüş birliğine varıldı. Hangi önlemlerin endüstrinin gereksinimlerine cevap verecek en iyi mesleki eğitimin sağlanmasını garanti edeceğinin de tartışıldığı konferansta, yükseköğrenim kurumlarının mesleki standartların eğitimsel niteliklere dönüştürülmesinde kilit rol oynadığının altı çizilerek; üniversitelerde geleceğin girişimcilerini yetiştirecek nitelikte eğitim verilmesinin önemli olduğu vurgulandı.
14 Şubat’ta sona erecek konferansa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, YÖK, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) yanı sıra OECD ve Avrupa Komisyonu gibi uluslararası kurumlardan üst düzey temsilciler, üniversite rektörleri, iş dünyasında öncü kuruluşların yöneticileri ve genç girişimciler konuşmacı olarak katılıyor.  

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)