adscode

İYTE'li akademisyenlere destek

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyelerinin ekibinde yer aldığı "Eyes, Hearts Urban Revolution" projesi Horizon Europe desteği aldı

İYTE'li akademisyenlere destek
Üniversite
Güncelleme : 09-May-22 11:33

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İpek Akpınar, Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu ve Doç. Dr. Zeynep Durmuş Arsan’dan oluşan İYTE takımı ile Tarkem ve Demir Enerji gruplarıyla Türkiye takımının parçası olduğu uluslararası konsorsiyum, Ufuk Avrupa CSA çağrısına başvuran 42 öneri arasından kabul edilen 5 projeden biri oldu.

AB genelinde daha sürdürülebilir, kapsayıcı ve güzel alanlar yaratacak aynı zamanda vatandaşları yerel düzeyde yeşile geçişe dâhil edecek projeler kapsamında bina yenileme, döngüsellik, sanat, kültürel miras, eğitim, akıllı şehirler, kentsel ve kırsal dönüşüm ve daha fazlası gibi konularda çeşitli çalışmalar yapılacak.

5 milyon euro tutarında fon desteği almaya hak kazanan Eyes, Hearts, Hands, Urban Revolution projesi kapsamında, AB ve ilişkili ülkelerde yedi farklı yere yayılarak toplumsal ayrışma, enerji yoksunluğu ve tarihi kent merkezlerinde nüfusun azalması gibi sosyo-ekonomik ve kültürel zorluklarla mücadele edilmesi hedeflenmektedir.

İzmir’in de parçası olduğu Avrupa ve dünya çapındaki Yeni Avrupa Bauhaus projeleri ağının başlangıç noktası olmasının amaçlandığı bu beş proje ile Avrupa Yeşil Anlaşması günlük yaşama ve yaşam alanlarına taşınacak.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)