adscode

KONCUK: SAYIN BAKAN MÜFREDATTAKİ EKSİKLİĞİ DÜZELTMELİDİR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB tarafından askıya çıkarılan ilköğretim ve ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programları taslağı ile ilgili değerlendirmelerde…

KONCUK: SAYIN BAKAN MÜFREDATTAKİ EKSİKLİĞİ DÜZELTMELİDİR
Sendikalar
Cihat kavramının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatında yer almasıyla ilgili açıklama yapan Koncuk, “Cihat üzerinden yapılan eleştiriler, Yüce dinimizde Cihat'ın ne olduğunu tam manasıyla bilmemekten kaynaklıdır” dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk, Atatürk ile ilgili bölümlerin ise çıkarılmasını eleştirerek, “Atatürk'ün büyük bir lider ve kurucumuz olarak, Yüce dinimiz ve Peygamberimiz hakkındaki övücü sözleri kimleri, neden rahatsız etmiştir?” diye konuştu.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugünlerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatı tartışılıyor.  MEB taslak müfredatı askıya çıkardı. Müfredat tartışılıyor.

Cihat üzerinden bir tartışma yaşanıyor, ben hiç doğru bulmuyorum. Çünkü dinimize göre Cihat sadece vatan, din ve Allah yolunda savaşmak değil. 

 Peygamber efendimizin Tebük seferinden sonra, “Şimdi büyük Cihat'a dönüyoruz.” buyurmuştur ki, büyük Cihat nefisle yapılan cihattır. Cihat ahlaklı yaşatmaktır ki, Peygamber efendimiz " Din güzel ahlaktır." diye buyurmuştur. Yani haramdan, kul hakkından uzak durmak ve sevgi.

Cihat üzerinden yapılan eleştiriler, Yüce dinimizde Cihat'ın ne olduğunu tam manasıyla bilmemekten kaynaklıdır. Bilgisizlik doğruya götürmez.

Ancak MEB'in Atatürk'le ilgili bölümleri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatından çıkarması kabul edilemez. MEB bu eksikliği düzeltmelidir. 

MEB, Atatürk'ün Yüce Dinimizi, Peygamber efendimizi öven sözlerinden neden rahatsızlık duymaktadır veya bunu yapanların maksadı nedir?

Atatürk'ün müfredattan çıkarılması hiç de iyi niyetli olarak görülemez. Bu bir kısım işgüzarların işi olabilir MEB'i topyekun suçlayamayız.

Atatürk'ün büyük bir lider ve kurucumuz olarak, Yüce dinimiz ve Peygamberimiz hakkındaki övücü sözleri kimleri, neden rahatsız etmiştir? Dolayısıyla MEB şuan askıda olan müfredatta Atatürk ile ilgili eksik kalan bölümleri eklemelidir ki, Sayın Bakan'ın bunu yapacağını düşünüyorum. 

Ayrıca, Alevilik ve Sünniliğin en anlaşılır şekilde işlenmesi de bir büyük gerekliliktir. En büyük eksiğimiz, birbirimizi tanımamamızdır.

Şundan eminim ki, gerek Aleviler Sünnileri, gerekse Sünniler Alevileri kulaktan dolma, yalan yanlış bilgilerle tanımaktadır. Problem buradadır. Bizi birbirimize bağlayacak müştereklerimiz olduğunu, hatta ayrılmamızı gerektiren bir büyük fark olmadığını anlatmak hepimizin görevidir.  Peygamber Efendimiz ‘İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız’ buyurmuştur, ölçü budur.”

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)