adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Konya Gıda ve Tarım'da rektörlük devir teslimi

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nde rektörlük devir teslim töreni gerçekleştirildi

Konya Gıda ve Tarım'da rektörlük devir teslimi
Üniversite
Güncelleme : 22-Dec-22 14:07

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Aralık 2022 tarih ve 2022/661 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'ne asaleten rektör olarak atanan Prof. Dr. Erol Turan, makam odasında gerçekleştirilen devir teslim töreninden sonra rektörlük görevine başladı.

Üniversiteye gelişinde Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılıç, mütevelli heyet üyeleri, rektör yardımcıları, dekanlar, akademik ve idari personel tarafından karşılanan Prof. Dr. Erol Turan, törende konuşma yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Erol Turan, "Öncelikle bu vazifeyi şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar'a, Mütevelli Heyet Başkanımız ve kıymetli üyelerine ve bu süreçte desteklerini esirgemeyen tüm dostlarıma şükranlarımı arz ediyorum. Konya; benim lisans, yüksek lisans ve akademik hayatımın önemli bir kısmını geçirdiğim şehir. Bu sebeple rektörlük görevini Konya'da bulunan bir Üniversitede yapmak benim için çok kıymetli." ifadelerini kullandı.

Konya'nın bir tarım şehri olduğunu belirten Turan, şunları kaydetti:

"Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi; kuruluş amacı, misyon ve vizyonu ile alanında tek olan bir üniversite. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği Yeni Türkiye Yüzyılı'nda ülkemizin yerli ve milli hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik plan ve projelerine katkı sunmak, öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim alacağı bir ortamı sağlamak, akademik çalışmaları, projeler ve yayım faaliyetleri ile bölge ve ülke tarımının gelişmesine katkıda bulunmak en önemli gayemiz olacaktır. Bu vesileyle bizlere güvenen Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Kılıç ile mütevelli heyetinde yer alan tüm üyelere şükranlarımı sunuyorum. Üniversitenin rektörlük değişiminde rektör vekili olarak görevlendirilen Prof. Dr. Metin Yaman hocamıza da bu süre zarfında üniversitemize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum."

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Yaman da "Prof. Dr. Erol Turan hocamıza yeni görevinde başarılar diliyorum, kendisine her türlü desteği her zaman vermekten onur duyarım." değerlendirmesinde bulundu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılıç ise görevde bulunduğu zaman aralığında üniversiteye yapmış olduğu değerli katkılardan dolayı Prof. Dr. Metin Yaman'a teşekkürlerini sunduğunu aktararak, "Üniversitemizin yeni Rektörü Prof. Dr. Erol Turan hocamızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi olarak, yeni dönemde yeni bir yönetim ve yeni bir heyecanla ülkemize hizmet edecek özgüveni yüksek girişimci bireyler yetiştirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Üniversite bünyesinde bulunan akademik ve araştırma birimleriyle birlikte üreticilerin her daim yanında olacaklarını belirten Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda öncelikle Çiftçi Bilgi Sistemi ağı kuracağız. İlimizin toprak haritasını çıkararak topraklarımızın verimli kullanılmasını sağlayacağız. Çiftçilerimize bilimsel bilgileri hem elektronik ortamda hem yüz yüze seminerlerde hem de arazilerinde uygulamalı olarak aktaracağız. Bitki koruma ve bitki besleme konularında bilimsel çalışmalara hız vererek piyasa şartlarına göre daha kaliteli ürünleri daha ucuza üreteceğiz. Bu vesileyle bütün bu konularda bizlere açık destek veren PANKOBİRLİK Genel Başkanı Sayın Ramazan Erkoyuncu'ya şükranlarımızı sunarız."

Prof. Dr. Erol Turan kimdir?

Prof. Dr. Erol Turan, Kars'ın Akyaka ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Akyaka’da, lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde 1992-1996 yılları arasında tamamladı. Lisansüstü eğitimine de Selçuk Üniversitesi'nde devam eden Turan, siyaset ve sosyal bilimler alanında yüksek lisans, işletme, yönetim ve organizasyon alanında doktora derecesini aldı.

Selçuk Üniversitesi Karapınar MYO'da öğretim görevlisi olarak uzun bir süre çalıştıktan sonra 2013 yılında Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Turan, bir süre University of Texas at Dallas, Naven Jindal School of Management'ta misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. 2014 yılından itibaren K.Ü. SBKY Bölüm Başkanlığı'nı yürüttü. K.Ü. Abana Sabahat-Mesut Yılmaz MYO ve Çatalzeytin MYO müdürlük görevlerinde bulundu.

Kamu yönetiminde reform, siyasal tutum ve davranışlar, siyasal kurum ve yapılar, örgütsel ve bürokratik etkinsizlikler, kamu hizmetlerinin etkinliği ve benzeri konuları üzerine çok sayıda bilimsel kitap, makale, bildiri ve proje çalışmaları bulunan Turan, İngilizce biliyor. Turan, evli ve iki çocuk babası.

AA


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)