adscode
adscode

Köy köy dolaştılar kızları okula kavuşturdular

Rize, Samsun, Kütahya ve İstanbul gibi farklı illerden Batman'ın Gercüş ilçesine atanan 13 öğretmen, 3 yılda dağ köylerini gezerek ailelerinin okula devam etmesini istemediği 45 kız çocuğunu yeniden eğitime…

Köy köy dolaştılar kızları okula kavuşturdular
Eğitim
Türkiye'nin farklı bölgelerinden Batman'ın Gercüş ilçesine atanan 13 öğretmen köy köy dolaştı, 3 yılda 45 kız çocuğunu yeniden okula kavuşturdu.

Rize, Samsun, Kütahya ve İstanbul gibi Türkiye'nin farklı illerinden atanarak, 3 yıl önce göreve başladıkları Gercüş ilçesindeki Kayapınar Çok Programlı Lisesinde birer eğitim neferi olarak görevini sürdüren öğretmenler, okul müdürünün desteği ve teşviki ile ailelerinin çeşitli gerekçelerle okula devam etmesini istemediği kız çocuklarını yeniden eğitime kazandırmak için çalışma başlattı.

Okuldaki görevlerinden arta kalan zamanlarında, Kayapınar beldesine bağlı Doruk, Gökçe, Tepecik, Ardıçlı, Yayladüzü, Eymir, Bağlıca, Taşçı ve Yenice köylerini ziyaret eden öğretmenler, eğitimin temel bir hak olduğu, kız çocuklarının da erkekler kadar hayatlarını kazanmaları gerektiği yönünde aileler ile görüşmeler yaptı.

İkna çabalarının sonuç vermesiyle her biri ayrı bir hikayenin kahramanı olan öğretmenler, okuldaki kız öğrenci sayısını 3 yılda 35'ten 80'e ulaştırdı.

Yürütülen çalışmalarla kız öğrencilerin sayısının okuldaki erkek öğrenciler ile aynı düzeye gelmesi sağlanırken, yeniden okullu olan kızlar, geleceğe dair hedeflerini belirlemeye başladı.

"Aileleri ikna etmeye çalışıyoruz"
Samsunlu İngilizce Öğretmeni Fethiye Akdağ, yaptığı açıklamada, Okul Müdürü Abdurrahman Alan'ın desteği ile köy ziyaretleri yaparak okula devam edemeyen çocukları eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

3 yıl önce aynı okulda görev yapan ablasının Samsun'a döndüğünü ifade eden Akdağ, tercihi üzerine buraya atandığını kaydetti.

Akdağ, "Ablamın görev yaptığı okula atanarak bayrağı devraldım. Kızları okula kazandırmak için aileleri ikna etmeye çalışıyoruz. Kız çocuklarının okutulmasına gerek olmadığını söyleyen veliler artık daha bilinçli." dedi.

"Erkek öğrenciler bir şekilde iş bulup, meslek sahibi olabiliyor fakat maalesef kız öğrencilerin böyle bir şansı yok." diyen Akdağ, bu nedenle kız öğrencilerin okutulmasını önemsediğini aktardı.

Akdağ, ailelerini ikna ettikleri kız çocuklarının taşımalı eğitim kapsamında okula geldiğini belirterek, "Veli ziyaretleri çok önemli. Velilerin yanı sıra öğrencilerle de bu ziyaretlerde birebir görüşmeler yapıyoruz. Çabalarımızla okuldaki kız öğrenci sayımız erkek öğrencilerle eşit duruma geldi." diye konuştu.


"Allah razı olsun hocalarım geldiler ve şu an okuldayım"
Eğitime kazandırılan öğrencilerden Sevda Alev, ailesinin okumasını istemediğini, öğretmenlerinin desteği ile okula kavuştuğunu söyledi.

"Ailem, 'Okula gidip de ne yapacaksın?' diyordu. Allah razı olsun hocalarım geldiler, konuştular ve şu an okuldayım. Hedefim Boğaziçi Üniversitesini kazanmak." diyen Alev, şunları dile getirdi:

"Burada genellikle, 'Kız çocukları okula mı gider, ayıptır.' deniliyor. Küçük yaşta aile zoruyla evlendirilme akla geliyor ancak evlenen arkadaşlarımın çoğu pişman."

Akranlarına seslenen Alev, "İstenilince her şey başarılabilir. Yeterki isteyin ve okuyun." ifadelerini kullandı.

Hanife Ersöz ise eğitimini tamamlayarak polis olmak istediğini söyledi.

Öğretmenleri sayesinde bu hedefine ulaşmak için en önemli engeli aştığını dile getiren Ersöz, "Polis olmak için aile engelini aştım. Daha önce başörtüsü sorunu vardı. Şu an o sorun da yok. Kızların okumasını kesinlikle istiyor ve destekliyorum." şeklinde konuştu.

Nevin Sebüktegin, kız çocuklarının da okuması gerektiğini belirterek, eğitimle ilgili kız erkek ayrımı yapılmamasını istedi.

Öğretmenlerinin desteği ile ailesinin okumasına rıza gösterdiğini anlatan Sebüktegin, şöyle dedi:

"Kız çocukları okumadığı zaman kendilerini savunamaz ve ezilirler, baskı altında olurlar. Okumak için 4 ay boyunca ailemle mücadele ettim. Yemeksiz kalsam bile okumayı tercih ederim."

160 öğrencinin yarısı kız öğrenci
Okul Müdürü Abdurrahman Alan da öğrenci mevcudunun 160 olduğunu, bu sayısının yarısını kızların oluşturduğunu bildirdi.

Alan, kız öğrencilerin 70'inin taşımalı eğitim kapsamında okula geldiğini aktararak, öğretmenler ile yürüttükleri aile ziyaretlerinin meyvelerini aldıklarını kaydetti.

Çok sayıda kız öğrenciyi okula kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Alan, "Veli ziyaretleri ile çok sayıda çocuğumuzu okula kazandırdık. Kız çocukların okumasını istiyoruz. Kız öğrenciler de okusunlar ki ayakları üstünde durabilsinler, geleceği inşa etsinler." dedi.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)