adscode

Lise ve üniversite tercih dönemi bugün başlıyor!

TEOG’da devlet okullarına ve üniversitelerde tercih dönemi bugün başladı. TEOG’da 25 okula kadar tercih yapılabilecek, tercihler elektronik ortamda.

Lise ve üniversite tercih dönemi bugün başlıyor!
Sınavlar

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi  kapsamında liselere yerleştirmeler ile üniversite tercihleri bugün başlayacak. TEOG yerleştirmeye esas puanlarına göre liselere tercih işlemleri bugünden itibaren 16 Temmuz’a kadar yapılacak. Öğrenciler, 25 okul tercihi  yapabilecek ve tercihlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklar. Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 14 Ağustos’ta  yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak. Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 17-21 Ağustos, 24-28  Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül’te gerçekleştirilecek. 

 
Üniversitede durum
 
Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) açıklanmasının ardından, adayların üniversite tercihlerini yaparken inceleyecekleri ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet  adresinde yayımlandı. Üniversiteye gidecek adaylar için tercih işlemleri, bugünden itibaren  14 Temmuz’a kadar yapılacak. 
 
Adaylar, kılavuzda yer alan kurallara göre, tercihlerini ÖSYM’nin  https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve  şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi  yapılmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih  listeleri geçerli olmayacak. 
 
 
Tercihler sadece bilgisayarla
 
Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.  Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını  ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle  paylaşmamaları gerekiyor. T.C. kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacak. 
 
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki  açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Adaylar, tercih süresi içerisinde söz konusu  internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler.    Tercih işlemleri, 14 Temmuz’te saat 23.59’da sona erecek.  Tercihler yapılırken ÖSYM’nin http://rehberlik.osym.gov.tr rehberlik sitesinden  yararlanılabilecek. 
 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)