adscode

Liseliler 'engelsiz oyun' geliştirdi

Osmaniye'de bilgisayar oyunlarını seven iki lise öğrencisi, ellerini kullanamayan engelli arkadaşları için sesli komutlarla oynanabilen bir bilgisayar oyunu geliştirdi.

Liseliler 'engelsiz oyun' geliştirdi
Eğitim
Osmaniye'de bilgisayar oyunlarını seven iki lise öğrencisi, ellerini kullanamayan engelli arkadaşları için sesli komutlarla oynanabilen bir bilgisayar oyunu geliştirdi.

Osmaniye'de düzenlenen "Bir İcat Çıkar Çocuk" etkinliği kapsamında proje çalışması planlayan Dervişpaşa Anadolu Lisesi öğretmenleri, bilgisayar ve bilgisayar oyunlarına meraklı öğrenciler İsmail Hüseyin Yıldız ile Musa Atabey'den yazılım projesi hazırlamasını istedi.

Çalışmalara başlayan iki öğrenci, ellerini kullanamayan engelli çocukları düşünerek tamamen sesli komutlarla oynanabilen bir oyun geliştirdi.

Zamanlarının büyük kısmının bilgisayar başında geçtiğini belirten 9. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki İsmail Hüseyin Yıldız, öğretmenlerinin bir proje hazırlanmasını istemesi üzerine böyle bir oyun tasarlamayı düşündüklerini söyledi.

Kodlama sistemiyle hazırladıkları oyunun tamamen sesi komutlarla çalıştığını dile getiren Yıldız, "Örneğin oyuna başlamak için 'Start' dememiz gerek. Oyun 3 bölümden oluşuyor. Mikrofon sayesinde 'Yukarı, aşağı, sağa, sola' gibi komutlar vererek ikonu hareket ettiriyoruz. Duvarlara ya da toplara çarptığımız anda yeniden başlıyoruz." dedi.

Oyunu daha da geliştirmeyi düşündüklerini belirten Yıldız, "İleriki zamanlarda oyunun 3 boyutlu, sese daha duyarlı ve grafikleri daha güzel olanını tasarlamayı planlıyoruz. Gelecekte meslek olarak yapmak istediğimiz de bilgisayar üzerine çalışmak." diye konuştu.

Oyunu tasarlarken engelli çocukların da bilgisayar oyunları oynayabilmelerini amaçladıklarını ifade eden Yıldız, "Onlar, bizim oynadığımız gibi oynayamıyorlardı. Kendilerini dışlanmış hissettiklerini düşündük. Biz de onları topluma ve hayata tekrar kazandırmak için böyle bir oyun tasarladık. Artık onların da bizim yaptığımız şeyleri yapabilmelerini ve bu olanakların onlara sağlanmasını istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Oyunu hazırlayanlardan 12. sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Musa Atabey ise hazırladıkları oyunun sadece bir başlangıç olduğunu ve ileriki zamanlarda bu projeyi üst seviyelere taşımak istediklerini söyledi.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)