adscode
adscode
adscode
adscode

LYS’de ilk 5000’e aylık 2 bin TL burs

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, üniversite öğrencilerine burs müjdesi verdi.

LYS’de ilk 5000’e aylık 2 bin TL burs
Burslar
İslam, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alan öğrencilerden Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerine yerleşenlere normal öğrenim süresince aylık 2 bin lira burs verileceğini söyledi.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Türkiye’nin 2023 Yılı Hedefleri Kapsamında Fen-Edebiyat Fakültelerinin ve Temel Bilimlerin Geleceği” sloganıyla düzenlenen “9. FEFKON Toplantısı”nda konuştu. Yaptığı konuşmada, temel bilimlerin, günümüz dünyasının ve bilim anlayışının vazgeçilmez unsurları arasında yer aldığını anlatan ve bu bilim alanlarında faaliyet gösteren fakültelerin, varlığını sürdürmeleri yönündeki sorunların giderilmesi için gereken çalışmaların yapıldığına işaret eden İslam, bunun için de nitelikli öğretim elemanlarına ve öğrencilere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Bu kapsamda Fen-Edebiyat fakültelerinin önemli bir misyona sahip olduğunu belirten İslam, öğrencilerin durumunun iyileştirilmesi için çeşitli burs çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında veya Uluslararası Proje Yarışmasında dereceye girenlerden, sınavsız yerleşme hakkını kullanan, ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alan öğrencilerden Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerine yerleşenlere program kapsamında normal öğrenim süresince aylık 2 bin lira burs verilecek. ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda MF puan türünde sıralamada 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasında yer alarak üniversitelerin Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerine yerleşenlere de normal öğrenim süresince aylık bin lira burs verilecek.
Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında veya Uluslararası Proje Yarışmasında dereceye girenlerden, sınavsız yerleşme hakkını kullanan, ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda MF puan türünde ilk 10 bin kişi arasında yer alan öğrencilerden Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümleri haricinde bir bölüme kayıt yaptırıp, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümlerinden herhangi birinde çift anadal programında öğrenim görecek olanlara aylık 750 lira burs verilecektir.”

FEN-EDEBİYATÇILARIN SORUNLARINI ÇÖZMEYE GAYRET EDİYORUZ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Maliye Bakanlığı’nda, vergi müfettişliği, maliye uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı kariyer mesleklerine, farklı eğitim yetkinliklerinden istifade etmek amacıyla Fen-Edebiyat fakültesi mezunlarının da müracaatının mümkün hale getirildiğini kaydetti.
Bu tür fakültelerden mezun olan yaklaşık bin 200 kişinin bu alanlarda meslek sahibi olduğunu vurgulayan İslam, “Yapılacak yönetmelik değişikliği ile Defterdarlık Uzmanlığına da Fen-Edebiyat fakültesi mezunlarının müracaat etmeleri sağlanacaktır. Devlet tarafından sağlanan bu tür teşviklerin Fen-Edebiyat fakültelerinin içinde bulunduğu sorunları çözmek açısından önemli bir katkı sağlayacağı açıktır” diye konuştu.akit


 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)