adscode

MEB'den okul öncesi öğretmenlerin sorunlarına ilişkin önemli açıklama!

Türk Eğitim- Sen tarafından Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında çalışan öğretmenlerin problemleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunuldu.

MEB'den okul öncesi öğretmenlerin sorunlarına ilişkin önemli açıklama!
MEB
Türk Eğitim- Sen tarafından Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında çalışan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlk Öğretim Kurumları Yönetmeliğinden kaynaklanan problemleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunuldu.

Bakanlık; okulların bünyesinde görev yapan anasınıfı öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmemesi konusunda: 16.06.2016 tarihli ve 29744 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin 6. maddesi ile 26.07.2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. maddesi değiştirildiğini belirtmişti. Ancak bu hüküm öğretmenlerin mağduriyetini gidermediğinden Türk Eğitim- Sen, müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmesi ve buna karşılık nöbet görevine haftada bir günden fazla ek ders ücreti ödenmemesi ile ilgili iptal davası açtı. 

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarındaki yardımcı personel ihtiyacı konusunda ise; Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlk Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında destek eğitim personeli görevlendirildiği aynı zamanda bu okullarda kadrolu ve merkezi bütçeden tahsis edilen ödeneklerle hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personel ve İŞ-KUR’un Toplum Yararına Programları kapsamında da personel istihdam edildiği bununla birlikte mesleki eğitim kapsamında beceri eğitimi yaptırılan stajyer öğrencilerin de hizmetlerinden yararlanıldığı belirtilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim- Sen'in taleplerine cevaben Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında karşılaşılan ve bu eğitimin doğasından kaynaklanan sorunların çözümü konusunda gerekli çalışmaların titizlikle yapıldığını belirtti.

MEB’in ilgili cevabi yazısı için tıklayınız 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)