adscode

Mevsim geçişleri hastalığa davetiye çıkarıyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayla Yava; mevsimsel geçişlerin yaşandığı dönemlerde çocukların, yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlık sorunlarına…

Mevsim geçişleri hastalığa davetiye çıkarıyor
Sağlık
Doç.Dr. Ayla Yava, “kronik akciğer hastaları, bebekler, çocuklar, yaşlılar ve toplu yaşam alanlarında kalanlar sıcak günlerden soğuk günlere geçiş dönemlerinde ciddi risk altında. Kalabalık ortamlarda uzun süre kalanların hastalıklara yakalanma riski artıyor” dedi.

Özellikle yaşlılarda kronik rahatsızlıklar da mevcut ise, yükün artmasıyla birlikte direnç azalmasına bağlı olarak hastalık riskinin katlandığını kaydeden Doç. Dr. Ayla Yava, yaşlıların açık alanlarda bulundukları sürede dikkatli davranmalarının enfeksiyon bulaşma riskini azaltacağını söyledi. Cerrahi girişimlere maruz kalan veya ameliyat olacak kişilerde de risk bulunduğunu belirten Yava, bu kişilerin bulaşıcı hastalığa yakalanmasının, asıl hastalıklarının tedavisini zorlaştırabileceğini belirtti.

Sarıp Sarmalamayın

HKÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayla Yava, “Mevsim geçişi hastalıkları riskini azaltmak için, bağışıklık sistemini zorlayıcı olan bu geçiş dönemlerinde dikkatli giyinmek, terlemeden ve üşümeden kaçınmak gerekiyor. Terleyince mutlaka kıyafetlerin değişmesi gerekir. Özellikle çocukları ateşlendikleri dönemde kalın giydirmek havaleye bile neden olabiliyor. Terleme zaten vücut ısısının artmasına reaksiyon olarak gelişen bir durum. Böyle bir haldeyken vücudu sıkı sıkı sarıp ısıtmak riski artırıyor. Terleme ve ateş durumunda vücut ısısı dikkatli bir şekilde takip edilmeli, devam etmesi durumunda da mutlaka hekime başvurulmalıdır” dedi.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)