adscode

Öğrencileri liseye girişte belirsizlikler bekliyor

Liseye giriş sınavına 3 aydan az bir zaman kaldı ancak belirsizlikler hâlâ sürüyor. Öğrenciler ve veliler tedirgin

Öğrencileri liseye girişte belirsizlikler bekliyor
Eğitim
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) kaldırılmasının ardından getirilen adrese dayalı sınav sistemine ilişkin belirsizlik sürüyor. Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi (SKS) adı verilen sınavın adı dışında hiçbir şey belli değil.
 
SKS’nin açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ilk olarak 60 soru olacağını ve 5 okul tercihi olacağını açıklamıştı. Ardından soru sayısı 60’a çıkarıldı ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin üçlü çember sistemi oluşturulduğunu ve bu çemberlerinin her birinin Anadolu, imam hatip ve meslek liselerini kapsadığını ve dokuz okuldan 5 tercih yapılacağını belirtmişti. İlçelerdeki yetersiz okul sayısından sınava 3 ay kalmasına rağmen kılavuz yayımlanmasına, okulların dengeli dağılmış olmamasından hangi okulların sınavla öğrenci alacağına kadar gibi birçok sorun öğrencileri bekliyor.

İlçelerdeki okul sayısı yetersiz
MEB verilerine göre nüfusu 50 binin altındaki bazı ilçelerde bir tane bile okul yok, 127 ilçede sadece tek bir lise var. Sadece 26 ilçede 9 ve üzerinde lise bulunuyor. Eğitimci Alaaddin Dinçer’in çalışmasına göre 9 ile 12 arasında lise olan ilçe sayısı yalnızca 26 tane. Bunun dışındaki 607 ilçede öğrenciler zorunlu 5 tercih yapacakları liseyi bulamayacak. Hatta ülkedeki 5 ilçede hiç lise bulunmuyor. Bu da çember sisteminin aslında açıklandığı gibi işlemeyeceğini gösteriyor.

Okullar dengeli dağılmıyor
Çember sistemi kağıt üzerinde üçer lise tercihi sunacak gibi görünüyor. Ancak görüntü öyle değil. Bunun sebebi de lise türlerinin ilçelere dengeli dağılmaması. Bazı ilçelerde yalnızca imam hatip bazı ilçelerde yalnızca Anadolu lisesi bulunuyor. 

Bu noktada 4+4+4 eğitim sistemine geçildiğinden beri imam hatipleri özendiren iktidarın burada da aynı şeyi yapacağına dair şüpheler mevcut. Özellikle Eğitim Sen tarafından bu konuda sık sık yapılan açıklamalarda çember sisteminin imam hatiplerin önünü açmak için getirildiği savunuluyor.

Kılavuz hâlâ yayımlanmadı
SKS 2 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Şimdiden sınava 3 aydan kısa bir süre kaldı. Ancak sınavın kılavuzu henüz yayımlanmadı. Aralık ayında örnek sorular yayımlandı ama kılavuzun henüz yayımlanmaması nedeniyle öğrencilerin stresi devam ediyor. Kılavuzun yayımlanmaması hangi okulların sınavla öğrenci alacağını da belirsizleştiriliyor.

Öğrenciler ve veliler tedirgin
Bütün bu belirsizlikler öğrencileri ve velileri tedirgin ediyor. Öğrenciler sınava hazırlanıyor ama hangi okula gireceğini bilmiyor. Bunun dışında 2018-2019 eğitim-öğretim yılı kayıtlarının başlamasının ardından adrese dayalı yerleşim nedeniyle velilerin iyi okullara yakın semtlere taşınma ihtimali de yerini koruyor.

MUSTAFA KÖMÜŞ/ BİRGÜN

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)