adscode
adscode

ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLER YİNE ENFLASYON ALACAKLISI

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında açıklamalarda bulundu. 

ÖĞRETİCİ: MEMUR VE EMEKLİLER YİNE ENFLASYON ALACAKLISI
Sendikalar

Memur ve emekliler için verilen ücret artışlarının enflasyon karşısında ezildiğini söyleyen ÖĞRETİCİ, enflasyon altındaki artışların zam olmadığını ve toplu sözleşmenin her yıl yapılması gerektiğini ifade etti.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ'nin açıklamaları şöyle;


Enflasyon beklentileri tutmuyor, toplu sözleşmelerde memur ve emekliler için verilen artışlar enflasyon altında kalmaya devam ediyor. İki yıl sonrasını öngörerek Merkez Bankası enflasyon beklentileri esas alınarak yapılan toplu sözleşmede verilen artışlar çoktan eridi... 

2020 ilk altı ay için alınan zam % 4 iken, ilk altı ayın enflasyonu %5.75; 2020 ikinci altı ay için alınan zam %4 iken, 6 aylık enflasyon % 8,36, yıllık enflasyon ise 14,6 olmuş memur ve emekliler enflasyon altında ezilmiştir.

Son yıllarda memur ve emeklilerin aldıkları ücret artışlarına baktığımızda;

2017 yılı için alınan ücret artışı %3+%4 iken yıllık enflasyon %11,92 olmuş, 2018 yılı ücret artışı %4+%3,5 iken yıllık enflasyon %20,3 olmuş, 2019 yılı ücret artışı %4+%5 iken yıllık enflasyon %11,84 olmuştur.

Arada oluşan enflasyon farkları memur ve emeklilerin cebinden çıkmakta, altı aylık dönemler sonunda enflasyon farkları alınmaktadır. Bu durum da memur ve emeklilerin zam almadıklarını, enflasyon oranında ücretlerinde artış sağlandığını göstermektedir.

2021 yılında Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini %9,4 iken memur ve emeklilerin alacakları artış %3+%3 olacak ve alınacak artışlar yine enflasyon altında kalacaktır. Bu nedenle toplu sözleşme revize edilmeli enflasyon üstünde bir ücret artışı sağlanmalıdır.

Aynı zamanda toplu sözleşme imzalanırken önümüzdeki iki yılın verileri bizleri yanıltmakta ve hep kamu çalışanları ile emekliler zararlı çıkmaktadır. Bu nedenle 4688 sayılı kanunda değişikliğe gidilmeli; toplu sözleşme imzalandığı dönemden sonraki iki yılı değil, içerisinde bulunduğumuz yılı kapsamalı ve toplu sözleşme her yıl yapılmalıdır.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)