adscode

Öğretmenlerin 1 Mayıs Kaybı 150 TL

1 Mayıs tatilinin hafta içi bir güne denk gelmesi nedeniyle yaklaşık 947 bin öğretmen o haftaki ek ders ücretlerini alamayacak.

Öğretmenlerin 1 Mayıs Kaybı 150 TL
Eğitim
Türkiye genelinde yaklaşık 947 bin öğretmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tatilinin hafta içine denk gelmesi nedeniyle o haftaki ek ders ücretlerini alamayacak. Buna göre öğretmenlerin, kişi başı ortalama 150 TL'den 142 milyon liralık ek ders ücretinden olduğu belirtildi.

Türkiye genelinde yaklaşık 947 bin öğretmen, 2014-2015 eğitim döneminde kurban bayramı ve yılbaşı resmi tatillerinde olduğu gibi 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda da maddi zarara uğrayacak. Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde çıkarılan yönetmeliği hatırlatan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, şöyle dedi:

"2009'a kadar tüm öğretmenlerin ek ders ücreti günlük hesaplanıyordu. Ancak "MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16'ncı maddesinin uygulama şekli, haftalık değerlendirmeye dönüştürüldü. Yani bir öğretmen haftanın 1 günü rapor aldıysa, diğer günlerde derse girse bile o hafta için ek ders ücretini alamıyor. Aynı şekilde resmi tatillerde de durum böyle. Eğer resmi tatil hafta içi bir güne denk geliyorsa tüm haftanın ek ders ücreti kesiliyor."

1 MAYIS CUMA GÜNÜ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün cuma gününe denk geldiğini aktaran Öztürk, "Haftanın geriye kalan diğer dört gününde öğretmenler derslere girecek olmalarına rağmen, tüm haftanın ek ders ücreti ödenmeyecek. Hükümet emeğin, emekçinin bayramında, emekçi öğretmenlerin ek ders ücretlerini çalacak. Uygulama öğretmenler açısından büyük bir haksızlık. Öğretmenlerimiz işçi bayramını da yaşamayacak. Çalışmış olmalarına rağmen ücretleri ödenmeyecek" dedi.

ÖĞRETMEN BAŞINA KAYIP ORTALAMA 150 LİRA

Türkiye'de yaklaşık 947 bin öğretmenden 100 bini meslek, 300 bini sınıf ve 500 binin üstünde de branş öğretmeni olduğunu anlatan Kadir Öztürk şunları kaydetti:

"Sınıf ve branş öğretmenleri ayda 60 saat düzeyinde ek derse giriyor. Meslek öğretmenleri ise 100 saat. Ek ders ücreti saati 9.5 TL. Aylık 400- 800 TL ek ders ücreti geliri var. Ortalama 600 TL'den hesaplarsak ve bir gün resmi tatil nedeniyle tüm haftanın ücreti kesileceğinden öğretmen başına ortalama kaybımız 150 TL olacak. Derse girilmiş olmasına rağmen öğretmenlerimiz hakkını alamayacak. Geçen yıl da 1 Mayıs hafta içine denk gelmiş ve ek ders ücretleri kesilmişti. Bu uygulamanın sona erdirilmesi ve öğretmenin emeğinin verilmesini istiyoruz."

turkiyeeğitim

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)