adscode
adscode
adscode

Okuduklarına pişman etmeyelim

Eğitim, yaşam hakkından sonra en temel hak. Zorunlu olması da bu yüzden. Bu konuda ne devletin ne de ailelerin keyfi bir davranış içerisinde olması kabul edilemez. Yani doğan her çocuğumuzun 12 yıllık temel eğitimi anayasal bir zorunluluk.

Okuduklarına pişman etmeyelim
Eğitim

Peki, hakkıyla yerine getirilebiliyor mu? Evet demek zor. Çünkü hâlâ milyonlarca okuma/yazma bilmeyenimiz var. Ama Cumhuriyet’in ilk yıllarından bugüne çok yol kat ettik. Kaliteyi biraz artırır, insan gücü ve istihdam politikaları da oluşturabilirsek, taşlar çok daha hızlı bir şekilde yerli yerine oturur. Okumuş işsiz sayımız hızla artıyor. Onları pişmanlık noktasına getirmemeliyiz.


Eğitilmiş insan gücü, hele ki gençlik bir ülke için en değerli hazinedir. Ne olur bunun kıymetini bilelim.

Kimileri çok şanslı

2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve ÖABT) sonuçları dün açıklandı. 15 binlik atamadan onlar da yararlanabilecek. 2019 ve 2020’lilere göre çok şanslılar. Umarız bu hep böyle devam eder, darısı diğerlerine de.

ÖSYM, ne zaman hatasız sınav yaptı ki şimdi yapsın! Yine bir soruda hata var. İşte bu yönde yapılan açıklama:

“1 Ağustos’ta yapılan 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) ile 7-8 Ağustos’ta gerçekleşen 2021-KPSS (Alan Bilgisi) ve 15 Ağustos’ta uygulanan 2021-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup, 15 Ağustos 2021’de uygulanan 2021-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Kimya/Kimya Teknolojisi Öğretmenliği Testi Temel Soru Kitapçığındaki 13 numaralı sorunun ’C’ olarak girilmiş doğru cevabın ‘A’ olarak düzeltilmesine karar verilerek değerlendirme işlemleri tamamlandı.”

Peki, bundan sonraki atama dönemleri ne kadar adil olacak? Özellikle de kadro dağılımı konusunda aslan payı yine belli kadrolara mı gidecek? 15 binlik bu atama dönemi sonrasında

2022’de kaç öğretmen daha iş başı yapacak?..

MEB, bırakın 5 yıllık bir yol haritasını, 2022 öğretmen atama takvimini ve kadro dağılımını şimdiden açıklasa da herkes ona göre kendisine yönelik bir gelecek planlaması yapsa. Bu o kadar zor mu?..


YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)