adscode

Okullar, geleneksel çocuk oyunlarıyla şenleniyor

MERSİN Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki 2 yıldır devam ettirdiği 'Yeşil Teneffüs Projesi' ile okul bahçelerinin zeminlerini geleneksel oyun çizgileri ile buluşturmaya devam ediyor.

Okullar, geleneksel çocuk oyunlarıyla şenleniyor
Eğitim
MERSİN Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki 2 yıldır devam ettirdiği 'Yeşil Teneffüs Projesi' ile okul bahçelerinin zeminlerini geleneksel oyun çizgileri ile buluşturmaya devam ediyor.
 
Büyükşehir Belediyesi, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunabilmek için okulların bahçelerine Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu onaylı ve geleneksel oyun kültürün yer alan oyun çizgileri çiziyor. Proje ile 32 okulun bahçesini çizgiler çizen Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarına okul bahçelerinde yeniden hayat veriliyor. Projede okulların bahçelerine, çocukların severek oynayacakları ve unutulmaya yüz tutan sek sek, tombik, yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca gibi oyunlar için alanlar ve günümüzde çok popüler olan basketbol, futbol, voleybol gibi sporları yapabilecekleri sahalar çiziyor.
 
Sağlıklı bir yaşamın ancak sağlıklı bir çevre olduğu bilinciyle hareket eden Büyükşehir Belediyesi, proje kapsamında, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlangıcında okul bahçelerini Mersin bölgesine özel Murt fideleri ile donatacak. Proje kapsamında, Mersin genelindeki ilkokullara 10 bin adet çam tohumunun dağıtımını da gerçekleştirildi.
 
Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'da okullarda uygulanan 'Yeşil Teneffüs Projesi'nin çocuk gelişimine de büyük katkı sağladığını belirterek, "Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın, çevrelerini tanımaları, doğanın nasıl dengede kaldığını öğrenmeleri ve bu dengenin devamı için yapılması gerekenleri bilmesi çok önemlidir. Büyükşehir Belediyesi olarak hedefimiz doğayı keşfeden ve çevreyle sevgi bağı kurabilen bir nesil yetiştirmektir. Proje ile okullarımızın bahçelerini yeşille buluşturarak çocuklarımızın doğayı keşfetmesine imkan sunuyoruz. Eğitim-öğretim çağındaki çocuklarımızın şehir düzeninde kendine doğal bir alan oluşturmasını amaçlıyoruz. Daha iyi bir gelecek için çocuklarımızla el ele vererek çevremizi korumaya ve kentimizi güzelleştirmeye devam ediyoruz" dedi.

DHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)