adscode

Okur yazar olabilmek için kilometrelerce yol katediyorlar

Sinop'un Boyabat ilçesine bağlı Akçakese köyünden 65 yaşındaki İbrahim ve Ayşe Kurt çifti, okuma yazma öğrenebilmek için her gün köyle ilçe merkezi arasında 54 kilometre yol katediyor.

Okur yazar olabilmek için kilometrelerce yol katediyorlar
Eğitim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde sürdürülen okuma yazma seferberliği ile okuma çağında eğitim imkanı bulamayan çok sayıda kişi ilerleyen yaşlarına rağmen azmederek okuma yazma öğreniyor.

Seferberlik kapsamında Boyabat Halk Eğitim Merkezince ilçe merkezindeki Şehit Turan Meşe İlkokulunda açılan kursa katılanlar arasında Kurt çifti dikkat çekiyor.

İlçeye 27 kilometre uzaklıktaki köyde yaşayan Kurt çifti, her gün kendi araçlarıyla ilçe merkezine gelerek kursa katılıp yeniden köylerine dönüyor. Okuryazar olabilmek için kilometrelerce yolu gidip gelen Kurt çifti, diplomalarını ellerine alabilmek için sabırsızlıkla bekliyor.

İbrahim Kurt, yaptığı açıklamada, yıllarca okuma yazma bilmemenin zorluklarını yaşadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldığını televizyondan öğrendiklerini anlatan Kurt, eşi Ayşe Kurt'la kursa katılmaya karar verdiklerini belirtti.

İlçenin köylerine uzak olduğunu ancak okuma yazma öğrenebilmek için buna katlandıklarını ifade eden Kurt, "Bütün zorluklara rağmen okuma yazma öğrenecek olmaktan dolayı çok mutluyuz çünkü hastaneye gidiyoruz 'Hangi poliklinik, hangi doktor nerede?' diye ona buna sormak zorunda kalıyoruz. İnşallah kurs sonunda okuma ve yazmayı öğreneceğiz." diye konuştu.

Ayşe Kurt da okuma yazma öğreneceği için heyecanlı olduğunu dile getirdi. Kurs saatlerini kaçırmadıklarını, vakit yaklaşınca eşiyle hazırlanıp yola koyulduklarını belirten Kurt, şunları söyledi:

"Bize bu imkanı verenlerden Allah razı olsun. Tabii eşim de ben de okuma yazma bilmediğimiz için çok zorluklar yaşadık. Özellikle hastaneye gittiğimizde devamlı olarak etraftaki insanlara sormak zorunda kalıyoruz. Kurs tamamlandığında tek arzumuz okuma yazmayı öğrenmek. İnşallah biz de okuryazar olacağız."

Kurs öğretmeni Mahmut Osman Etyemez de kursun 29 Mayıs'ta sona ereceğini, Kurt çiftinin okuryazar olmak için gösterdiği gayreti takdir ettiklerini kaydetti.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)