adscode
adscode

Önlüklü ve Boneli

Japonya'da bulunan Başbakan Erdoğan, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının yapıldığı Mitsuhishi Electric firmasının uydu üretim merkezini ziyaret etti.

Önlüklü ve Boneli
Gündem
Türksat 4A Uydusu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle teslim edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının yapıldığı Tokyo'daki Mitsuhishi Electric firmasının uydu üretim merkezini ziyaret etti. Mitsubishi Electric Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi ile bir süre görüşen Erdoğan daha sora yapımı tamamlanan Türksat 4A uydusunun teslim törenine katıldı. Törene önlük ve bone giyerek katılan Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bu projenin Japonya ile uzay çalışmaları, havacılık, bilim, teknoloji alanında yürütülen ortak çalışmalarda ulaşılan başarının somut bir göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin haberleşme kapasitesini üç kat artıracak olan Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının üretimiyle ilgili çalışmalara 2011 yılının Mart ayında başlandığını belirten Başbakan Erdoğan, "Mitsubishi Electrik firmasıyla imzalanan sözleşmeye attığımız adımın üretimin bir bölümünü bugün tamamlamış bulunuyoruz. Türksat 4A ve Türksat 4 B uydularımızın üretim faaliyetlerinin her aşaması, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın bir kuruluşu olan Türksat Başkanı ve mühendislerinin denetiminde yürütüldü. Halen televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiz Avrupa'nın tamamının ve Asya'nın büyük bölümüne ulaşıyor. Bugün teslim törenini gerçekleştirdiğimiz Türksat 4A uydusu sayesinde televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiziz, Afrika kıtasının da tamamına ulaşmış olacak" dedi.

UYDU 15 ŞUBAT'TA UZAYA FIRLATILACAK
Türksat 4A uydusunun, Japonya'dan Kazakistan'daki fırlatma üstüne götürüleceğini ve proton roketiyle 15 Şubat 2014 tarihinde uzaya fırlatılacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, Türksat 4B uydusunu da test süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2014 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı planladıklarını belirtti. Başbakan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Japonya ile uzay ve havacılık teknolojileri alanlarında yürüttüğümüz işbirliğinin Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızın üretiminin ötesinde sonuçları bulunuyor. Esas olarak bu tarz projeler Japonya'nın bu alandaki bilgi ve tecrübelerinin ülkemize aktarılması bakımından büyük önem taşıyor. Bu tür projeler vesilesiyle Joponya'da bulunan mühendislerimiz, sertifikasyon, işbaşı eğitimlerine iştirak etmekte, uydularımızın entegrasyon ve testlerine bizzat katılmaktadırlar. Japonya'daki projenin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye dönecek mühendislerimiz, Tusaş'ın tesislerinde kurulumu devam eden uydu montaj entegrasyon ve test merkezinde, yerli Türksat haberleşme uydularının üretiminde görev alacaklar."

Türkiye'nin, Japonya ile uzay çalışmaları alanında yürütülen başarılı işbirliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulunan Erdoğan, "Sayın Yamanishi ve Mitsubishi Electric'in değerli mensuplarına, bilginin insanlığın ortak malı olması noktasında takındıkları tavır sebebiyle de teşekkür ediyorum. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Mitsubishi Electric mensuplarına, özellikle aynı şekilde Ulaştırma Bakanlığımızın, geçmiş bakanımız Binali Yıldırım Bey ve ekibine, Türksat yönetimine yine tüm mühendislerimize, huzurlarınızda Türksat 4A uydusunun meydana getirilmesinde emeği geçtiği için teşekkür ediyorum. Bu Türksat 4A uydumuzun milletimize, ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum."

Törende, daha sonra Başbakan Erdoğan, Türksat Genel Müdürü ve Mitsubishi Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi, plaket imzaladı. (DHA)
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)