adscode

Özel MEF Lisesi'ne Dünya Birinciliği

FIRST STEP TO NOBEL PRIZE PHYSICS” YARIŞMASINDA DÜNYA BİRİNCİSİ ÖZEL MEF LİSESİ OLDU.

Özel MEF Lisesi'ne Dünya Birinciliği
Özel Okullar
Bu yıl 22.si gerçekleştirilen uluslararası  “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasının bu yılki galibi Türkiye oldu.

Özel MEF Lisesi 12.  sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil,  “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile Polonya’da gerçekleştirilen yarışmanın jürisinden tam puan alarak dünya birincisi olmaya hak kazandı.

Özellikle fen bilimleri alanında birçok ulusal ve uluslararası başarıya imza atan Özel MEF Lisesi, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında 12. sınıfı öğrencisi İlayda Şamilgil’in “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile dünya birincisi seçildi.

Bu yıl 22. si gerçekleştirilen; uluslararası bilime katkı sağlamayı ve gençlerin fizik alanında gelişmelerini hedefleyen “First Step To Nobel Prize Physics” yarışmasında sıvılardaki su oranının mıknatısla kolay ve ucuz yolla ölçülmesini irdeleyen Şamilgil, söz konusu başarı ile ilgili olarak,  “Öğretmenlerime bir amaca doğru giderken, hedef koyma, hedefe doğru adımlarla ilerleme, planlama ve disiplin konularında bana sağladıkları katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bir lise öğrencisinin bilimsel konulara ilgisi varsa, öğretmenlerinin onu yönlendirmedeki önemi çok büyük. Eğer öğretmenler donanımlı ve öğrencileri yüreklendirmeye hevesliyle öğrencilerin başarıyı yakalayamayacağı bir konu yok” dedi.

Söz konusu yarışmada fizik profesörleri tarafından yapılan ilk incelemeler sonucunda “Onur Ödülü”ne de layık görülen Şamilgil, 01.10.2014 tarihinde İstanbul Milli Eğitim Müdürü Sn. Dr. Muammer Yıldız tarafından makamına davet edilerek, bir teşekkür hediyesi ile onurlandırıldı.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)