adscode

PROF. DR. ATİLLA AŞKAR MATEMATİĞİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Prof. Dr. Atilla Aşkar, Koç Üniversitesi’nin internet üzerinden ders içeriği sunduğu Coursera’da, matematiği çok daha geniş kesimlere sevdirmek için eğitim veriyor.

PROF. DR. ATİLLA AŞKAR MATEMATİĞİ KOLAYLAŞTIRIYOR
Üniversite
Yabancı dil öğrenen ve matematiği biraz bilen bir kişinin, haftada 6-9 saat çalışmayla 7 hafta içinde bir konuyu rahatlıkla kavrayabileceğini belirten Prof. Dr. Aşkar, 29 Eylül’den itibaren, “Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve İntegral”i anlatmaya başlıyor. Eğitimlerden, diğer üniversitelerde okuyan öğrenciler de yararlanabiliyor.
 
Koç Üniversitesi tarafından internet üzerinden herkese ücretsiz akademik eğitim desteği sunan Coursera, matematiği herkese sevdirecek. Türkiye’de üniversitelerin matematik ve fen bölümlerinin her yıl 250 bin civarında öğrenci aldığını belirten Koç Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Aşkar, hazırladığı video anlatımlarla, haftada 6-9 saat çalışan herkese toplam 7 haftada matematiği sevdirerek, öğretmeyi hedefliyor.
Coursera için hazırladığı “Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve İntegral” dersiyle matematik eğitiminde fark yaratan Profesör Atilla Aşkar, yıllardır ‘zor’ olarak algılanan dersin özünün yaşamdan geldiğinin altını çiziyor. Türevin ve integralin işlevinin değişim ve birikim olduğunu ifade eden Aşkar, bunların yaşamın esasları olduğuna dikkat çekiyor.

Prof. Atilla Aşkar’ın matematiği sadeleştirme ve sevdirme vizyonuyla hayata geçirdiği “Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve İntegral” dersinin özü, yeni bir dil öğrenmenin esasına dayanıyor. Matematiği bir dil olarak yorumlayan Atilla Aşkar, önemli olanın matematiğin mantığının çözülmesi olduğunu sonrasında herkesin bu bilim dalını çok daha rahat anlayabileceğini ve sevebileceğini belirtiyor.

Bu amaçla dersinde önce matematiğin öyküsünü ve hangi alt dallarının bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Aşkar, ardından sırasıyla tek değişkenli ve çok değişkenli işlemlere odaklanıyor.

İlk bölümü İngilizce alt yazıyla da sunulan, yurtiçinden ve yurtdışından pek çok öğrenci tarafından ilgiyle izlenen, derslerin ikinci “Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve İntegral” dersi, bir süre sonra İngilizce versiyonuyla da Coursera’da yayınlanmaya başlayacak. Prof. Dr. Aşkar, bahar döneminde ise “Doğrusal Cebir” dersini matematik meraklıları ve öğrencilere sunacak.

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)