adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Sanki yakında seçim var? Peki ya PISA değerleri?

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı işgücü piyasası araştırması yapılmış. Araştırma, üç yılda 3.2 milyon gencin işe girmesinde yol haritası olacakmış!

Sanki yakında seçim var? Peki ya PISA değerleri?
Milliyet Diyalog
Bu gerçekse, kesinlikle yakında seçim var demektir!


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yaklaşık 100 bin iş yerini ziyaret ederek gerçekleştirilen “İşgücü Piyasası Talep Araştırması”nda dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

- İŞKUR’a kayıtlı 1 milyon 111 bin işyerinde 10 milyon 242 bin çalışanın yarısı imalat ve ticaret sektöründe çalışıyor. Çalışan her dört kişiden üçünün erkek olduğu gözleniyor.

(Kadının yine adı yok!)

- En fazla ihtiyaç olan mesleklerin başında, satış danışmanı, büro elemanı, temizlik görevlisi, garson, beden işçisi, şoför-yük taşıma, işletmeci, makineci (dikiş), güvenlik görevlisi, muhasebeci geliyor.

(Hemen hepsi de geçici işler!)

- Araştırma kapsamındaki 1 milyon 111 bin işyerinde, 114 bin 227’sinde açık iş bulunuyor.

(Hayda, o zaman bu kadar işsizlik niye?)

- Açık iş oranı en yüksek sektörler içinde yüzde 4.2 ile konaklama-yiyecek hizmeti, yüzde 4.1 ile gayrimenkul faaliyetleri bulunuyor.

(Yani geçici ucuz işçilik!)

- İşveren işe alacağı gençlerde 10 başlığa önem veriyor. Mesleki teknik bilgi-tecrübe, fiziki bedensel yeterlilik, iletişim-ifade yeteneği, takım çalışması, bilgisayar kullanımı, sorun çözme-inisiyatif alma, satış-pazarlama becerisi, hesap yapabilme, proje tabanlı çalışma, yabancı dil.

(Peki, bu becerileri hangi işlerde kullanacaklar ve kendilerinde var mı?)

- En çok garson, makineci, ön muhasebeci, şoför-yük taşıma, ahşap mobilya imalatçısı, gaz altı kaynakçısı, muhasebeci aranıyor.

(Desenize, gençler o zaman boşuna üniversite okuyor!)

Yazının devamı için tıklayınız

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)