adscode

Soğuk ve rüzgarlı hava egzamayı artırıyor

Soğuk ve rüzgarlı havanın deride kaşıntı kızarıklık ve şişme şeklinde görülen egzamayı artırdığı bildirildi.

Soğuk ve rüzgarlı hava egzamayı artırıyor
Sağlık
Soğuk ve rüzgarlı havanın, deride kaşıntı, kızarıklık ve şişme şeklinde görülen egzamayı artırdığı bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Borlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın en sık karşılaşılan deri hastalıklarının başında egzamanın geldiğini söyledi.

Havanın soğumasıyla cildin açıkta kalan yerlerinin kuruduğunu, özellikle rüzgarda bu durumun daha fazla yaşandığını anlatan Borlu, soğuk havanın, tahrişe ve alerjik nedenlere bağlı egzamaları artırdığını belirtti.

Egzamanın vücutta daha çok el, yüz, kol gibi gibi herkesin görebileceği yerlerde oluştuğunu ve şekil olarak da insanları rahatsız edici yapıda bulunduğunu dile getiren Borlu, şunları kaydetti:

"Soğuk hava ve rüzgar gibi birtakım faktörler, cildin bir anlamda tampon bölgesi deriyi kurutup aşındırarak gözle görülemeyecek çatlaklar oluşturur. Tahriş edici deterjan, sabun veya başka kimyasallar, bu çatlaklardan vücuda girerek egzamaya neden olur. Cildin en üst tabakası konumundaki deri, çimentolu ve taşlı yapıya benzetilebilir. Kurumayla çimentonun azalıp taşların arasının açılması gibi deride de aynı olay gerçekleşiyor. Deriye temas eden kimyasallar bu çatlaklardan içeri girerek hücre ölümüne yol açtığından, deride egzama belirtileri olarak bilinen kızarıklık, kaşıntı, şişme, yanma, ağrı, iğnelenme gibi durumlar ortaya çıkıyor."

Özellikle soba ve kaloriferlerin neden olduğu hava kirliliği ile egzoz dumanının da derinin üzerinde görünmeyen bir tabaka oluşturduğunu bildiren Borlu, bunun, derideki çatlaklardan sızdığını belirtti. Borlu, bu durumun da deride egzama, sivilce gibi sorunların görülme sıklığını artırdığını ifade etti.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)