adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitimi Meclise taşındı!

İstanbul Fatih ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitimi ve yaz okuluna gelen Suriyeli öğrencilerin taşınması için yapılan 5 Milyon liralık ihale soru önergesine konu oldu.

Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitimi Meclise taşındı!
Eğitim
Güncelleme : 19-Mar-19 13:56

İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN; İstanbul Fatih ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitimi ve yaz okuluna gelen Suriyeli öğrencilerin taşınması için yapılan 5 Milyon liralık ihalenin neden uygulanmadığını TBMM gündemine taşıyarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Basına yansıyan ve kendilerine de çeşitli ilçelerden şikâyet olarak gelen Suriyeli öğrencilerin taşınması ve yapılan ihale sözleşmelerine neden uyulmadığını soran Emecan, Bakanlığın sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapıp yapmadığı hususunun cevaplandırılmasını istedi.

Ekonomik durumu yerinde olmayan Türk öğrencilere de ücretsiz taşıma hizmeti veriliyor mu diye soran Emecan, öğrenciler arasında böyle bir ayrım yapılıp yapılmadığının da Bakanlıkça açıklanmasını istedi.

Suriyeliler için harcandığı iddia edilen 35 Milyar dolar civarındaki paranın nerelere harcandığının Türk halkına açıklanması gerektiğini, bu ve benzeri haberlerin de milletimizin vergilerinin uygulanmayan projelere mi harcanıyor düşüncesine yol açtığını belirten Emecan; Sayın Bakan’dan bir an önce sorularına yanıt almayı umduklarını ve iddiaların takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın, Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 99. maddeleri gereğince Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.

 

 

Emine Gülizar EMECAN

      İstanbul Milletvekili

 

İstanbul Fatih’te, Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitimi ve yaz okuluna gelen Suriyeli öğrencilerin taşınması için Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan ve toplamda 5 milyon lira civarında bir bedeli olan, 2018/433447 kayıt numaralı 2 ihalenin, 13.09.2018 tarihinde yapıldığı ve Aktaş Turizm ve Taşımacılık şirketine verildiği, ancak projenin uygulanmadığı basına ve kamuoyuna yansımıştır. Ayrıca vatandaşlarımız tarafından da bize iletilen şikâyetlerdendir. Projenin uygulanmamasına karşın ihalenin iptal edilmediği de iddialar arasındadır.

Yine aynı proje için İstanbul'un diğer bazı ilçelerinde de ihalelerin yapıldığı fakat uygulamanın, Fatih ilçemizde olduğu gibi ya hayata geçirilmediği ya da sağlıklı bir şekilde yürütülmediği yönünde iddialar da tarafımıza ulaşmaktadır.

Bu bağlamda;

1- Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından adı geçen ihale yapılmış mıdır?

2- Yapıldı ise neden uygulanmamıştır?

3- Sözleşmenin gereği yerine getirilmediği belirtilen ihale iptal edilmiş midir? Edilmedi ise neden iptal edilmemiştir?

4- Adı geçen ihaleye ilişkin, ihaleyi alan taşımacılık firmasına herhangi bir ödeme yapılmış mıdır?

5- Ödeme yapıldı ise sözleşmenin gereği yerine getirilmediği halde, ödeme yapanlarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

6- İstanbul ilimizin kaç ilçesinde, Suriyeli öğrencilerin taşımalı eğitimi ve yaz okuluna gelen Suriyeli öğrencilerin taşınması amacıyla ihale açılmıştır?

7- Bu ihalelerden hangileri yapılan sözleşmelere uygun olarak devam etmektedir?

8- Ücretsiz olarak yapıldığı anlaşılan bu taşıma ihalelerinin benzerleri, maddi durumu yerinde olmayan Türk öğrenciler için de yapılmakta mıdır?


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)