https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Tüketici güven endeksi azaldı

Tüketici güven endeksi, ekimde geçen aya göre yüzde 0,3 azaldı.

Tüketici güven endeksi azaldı
Türkiyeden Haberler
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, ekimde geçen aya göre yüzde 0,3 azalış gösterdi. Eylülde 74,29 olan endeks değeri, bu ay 74,04 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 2,2 artarak 94,09 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısındaki beklenti
Eylül ayında 102,92 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 1,3 azalarak, ekimde 101,62 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 4,1 azaldı ve ekimde 77,16 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasında kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 7,2 arttı. Eylül ayında 21,72 olan endeks, ekim ayında 23,27'ye yükseldi. Bu yükseliş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre yükseldiğini gösteriyor.

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)