adscode

Türkiye UNESCO’ya model oldu

Öğretmen adayları stajlarının bir bölümünü Suriyeli mültecilere eğitim vererek yapacak. İstanbul Aydın Üniversitesi öncülüğündeki projeyi UNESCO mülteci barındıran diğer ülkelerde de uygulayacak.

Türkiye UNESCO’ya model oldu
Eğitim
İstanbul Aydın Üniversitesi Suriyeli sığınmacıların eğitimi için dünyaya model olacak projeleri hayata geçiriyor. Üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adayları Suriyeli mültecilere okuma-yazma, Türkçe, psikolojik danışmanlık gibi eğitimler verecek. UNESCO'yla ortak yapılacak proje Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu diğer ülkelerde de uygulanacak. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın "Türkiye'de resmi rakamlara göre 3 milyon, Suriyeli sığınmacı barınıyor. Bunların 750 bini öğrenim çağındaki insanlardan oluşuyor. 85 bini okuma yazma bilmeyen kişiler. Bunları topluma entegre etmeliyiz" dedi.

STAJ YERİNE GEÇECEK
Stajyer öğretmen adayları Suriyeli sığınmacılara, hem Türkçe hem de ana dillerinde eğitim verecek. "Mültecilere Eğitim" isimli proje sayesinde öğretmen adayları staj dönemini, Suriyeli mülteciler de eğitimlerini tamamlayacak. Bu gönüllü öğretmenler kanalıyla sığınmacılar öncelikle belirli ders programı içerisinde o üniversitelere gelecekler. Sığınmacıların bulunduğu bölgede üniversitenin fiziki imkânı yoksa ilkokullar ya da ortaokullarda eğitim verilecek.

KADINLARA KUAFÖRLÜK EĞİTİMİ
Üniversite'nin bir diğer projesi Suriyeli kadın sığınmacılara yönelik olacak. İstanbul'daki kadın mültecilere Üniversite'de kuaförlük eğitimleri verilmeye başlandı. Şu anda 50 kadının eğitim aldığını anlatan Dr. Aydın "Kadınlar meslek edinsin, aile ekonomisine katkı sağlasınlar istedik. Ayrıca 100 Suriyeli kadın mülteciye Türkçe okuma-yazma öğretilecek" diye konuştu.

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ
Dr. Aydın "Bir başka grup ise grafik tasarımı eğitimi alacak. Bu gruptakilerin lise mezunu ve bilgisayar kullanmayı az da olsa bilen insanlardan olmasını isteyeceğiz. İlk eğitim gruplarını mezun ettikten sonra yeni gruplar eğitime alınacak. Böylelikle mültecilerin eğitimi konusunda seferberlik başlatmış olacağız. Zaman içinde diğer kurumların da işin içine girmesiyle binlerce sığınmacı eğitim almış olacak" dedi.

Sabah

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)