adscode

'Türkiye’de üretilmiş ürünler tercih edilmeli'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Türkiye’de üretilmiş ürünler ve esnaftan alışveriş tercih edilmeli” dedi.

'Türkiye’de üretilmiş ürünler tercih edilmeli'
Türkiye'den Haberler
Palandöken, ekonominin 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyümesinde iç talebin etkili olduğunu, yerli üretim ve tüketimin her zaman büyümede en etkili faktörlerden birisi olarak kendini gösterdiğini belirterek, “Vatandaşın geliri arttığı zaman güven ortamında talebi de artıyor. Vatandaş olarak harcamalarımızı ve alışverişlerimizi yaparken ülke ekonomisini ön planda tutmalıyız. Ülkemizde yapılan üretimin ve ülkenin en ücra yerinde vatandaşın ayağına hizmeti götüren esnafın desteklenmesi, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı gibi cari açığın kapatılmasına, işsizliğin düşürülmesine de katkı sağlayacaktır" dedi.

"ESNAF PİYASANIN CANLANMASINI BEKLİYOR"
Türkiye’nin 3. çeyrek büyümesinde bazı sıkıntıların yaşanabileceğini ifade eden Palandöken, “Yapılacak seçimler sonrasında siyasi istikrarın ve güven ortamının yeniden sağlanması ekonominin kısa zamanda toparlanmasına ve büyümesine olumlu etkisi olur. Piyasadaki nakit darlığı ve ekonomideki belirsizlikler esnafı olumsuz etkiliyor. 2,5 milyon esnaf var. Ekonominin barometresi diyoruz, kılcal damarlar gibiyiz. Bunlar belirsizlikten çok çabuk etkilenir. Esnaf dediğinin ertesi gün ödemesi vardır. Küçük sermayesi ile büyük işler yapan bir kesimiz. Ancak ülkede dirlik, birlik, istikrar olduğu zaman biz ayakta durabiliriz. Güvenin olmadığı dönemler insanlar alışverişte yapmıyor. Turizmde çevremizdeki ülkelerde yaşanan sıkıntıların yapmış olduğu olumsuz etkiler, yaşanan 3 seçim, aslında ekonomik olarak beklentilerle geçen bir yıl var ortada. Buna, olumsuzluklara rağmen büyümenin pozitif devam etmesi ülkemizde ekonominin ayaklarının yere bastığını gösterir. Esnafa düşük faizli krediler, yeni iş yeri açanlara vergiden muafiyet, tüketici kredileri ve kredi kartlarında kısıtlanan taksit sayısının biraz daha artırılması gibi desteklerle tedbir alınmasını istiyoruz” dedi.

İHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)