adscode

Türkiye’nin Ruh Sağlığı Haritası Güvensiz!

Seçim süreçleri, koalisyon krizleri, terör olayları, artan saldırılar, trafik kazaları, ekonomik belirsizlik, Türk insanının ruh sağlığını derinden etkiliyor. Doç. Dr. Aylin Koçkar, belirsizliğin insanlar…

Türkiye’nin Ruh Sağlığı Haritası Güvensiz!
Sağlık
Türkiye’nin içinde bulunduğu belirsizlik ortamı insanların psikolojileri üzerinde olumsuz etkiler meydana getirirken bu durumun güven problemini de beraberinde getirdiğine işaret eden İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin Koçkar, Dünya Ruh Sağlığı Günü öncesinde Türk insanın içinde bulunduğu dönemde nasıl bir ruh haline sahip olduğunu değerlendirdi.

Kişilerin çevresinde ne kadar bilinmezlik varsa o kadar rahatsız, huzursuz ve keyifsiz olduklarını vurgulayan Koçkar, bazı bireylerde ise kaygı, depresif durumlar ve öfke patlamaları görülebileceğini ifade etti. Öfke kontrolünün duygu durumunu ayarlamanın bir parçası olduğunu söyleyen Koçkar, "Kişi ayarlama yapamıyorsa çok iniş çıkışları varsa öfke patlamaları oluşur. Yaşanan öfke patlamaları da hem kişiye hem de çevresine zarar verir" dedi.

KİŞİYİ DEPRESYONA İTEN SEBEPLER NELER?

Depresif duyguların başlaması için tetikleyici faktörlerin olduğunu belirten Doç. Dr. Aylin Koçkar, ‘’Yakın bir kişinin kaybı, bir ilişkinin bitmesi, travmatik bir deneyim, kişinin çocuğu veya aile hayatı ile ilgili yaşamış olduğu bir sıkıntı, iş, okul değiştirme gibi yaşam değişiklikleri depresif duygu durumunu tetikleyen faktörler olarak sayılabilir. Bu tetikleyiciler bireye ve onun yatkınlıklarına göre değişir’’ diye konuştu.

STRESTEN UZAKLAŞMAK İÇİN ALTERNATİF YOLLAR

Stresten uzaklaşmak için yapılabilecek çok fazla alternatif olduğunu ve bunların kişilere göre değişkenlik gösterebileceğini vurgulayan Koçkar, ‘’Biz buna terzilik diyoruz çünkü her bireye göre ayrı takım dikmek gerekiyor. O yüzden sosyal destek sistemleri adı verilen, bireye göre değişen kişinin yakın olduğu akrabalarından, arkadaşlarından destek alması onlarla bir arada olması depresif duygu durumlarıyla, kaygıyla ve öfkeyle başa çıkmalarına yardımcı olur’’ ifadelerinde bulundu. İnsanlarda, yataktan kalkmak istememe, işe gitmek istememe, eskiden keyif aldığı aktivitelerden keyif almama gibi depresif duyguların ortaya çıkmaya başladığından söz eden Koçkar, ‘’İki hafta geçtikten sonra üçüncü ve dördüncü hafta bu durum devam ediyorsa bir destek almak gerekiyor. Kişinin arkadaşıyla konuşması iyidir ancak teknik anlatma ve yöntem bildirme noktasında kişiye arkadaşı yardımcı olamaz. Arkadaşlar destek verir ama somut olarak bir ruh sağlığı uzmanından destek almak gerekir’’ dedi.

SAĞLIK MERKEZLERİNDEN DE DESTEK ALINABİLİR

İnsan ilişkilerinin iyileştirici faktörlerin başında geldiğine dikkat çeken Koçkar, bu nedenle bu ilişkilerin sağlıklı ve sağlam tutulması gerektiğini belirtti. Destek gereken kaygı bozukluğu ve depresyona yatkın bireylerin profesyonel destek alması gerektiğini ifade eden Koçkar, ‘’Kişiler, toplum sağlığı merkezlerinden, devlet hastanelerinin psikiyatri merkezlerinden, belediyelerin ilçeler ve iller bazındaki toplum sağlığı merkezlerinden destek alabilir’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)