adscode

Üniversite tercihleri yaparken bunlara dikkat

Üniversite tercih dönemi 26 Temmuz-02 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemali Dinçer de üniversite tercihi yapacak adaylara tavsiyelerde bulundu.

Üniversite tercihleri yaparken bunlara dikkat
Üniversite


Rektör Prof.Dr. Cemali Dinçer: “Seveceğiniz mesleği seçin”

 Adayların yeteneklerini ve isteklerini bilip, bu doğrultuda adımlar atması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Dinçer, “Adaylar öncelikle kendi yetenekleri çerçevesinde mutlu olacakları bir alanı seçmeliler. Sonradan pişmanlık duyacakları, çalışmak istemedikleri meslek alanlarını tercih etmesinler” dedi. 

ŞEHİR ÇOK ÖNEMLİ

Öğrencilerin yükseköğrenim için yıllarını geçirecekleri şehirleri de iyi araştırmaları gerektiğinin altını çizen Dinçer, bölüm seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ise şöyle anlattı: 

“Şehir çok önemli, kimse bunu yadsıyamaz. Büyük metropollerdeki üniversiteler stajlardan tutun da kültürel, sosyal faaliyetlere kadar bir üniversite öğrencisinin bulabileceği, yararlanabileceği her şeyi sunabiliyor. Sanılanın aksine önce şehir seçilir. Büyük şehirlerimizin hepsinde çok iyi üniversiteler var. Öğrenci İzmir mi, İstanbul mu, Ankara mı ona karar versin. Adaylar tercihlerini yaparken üniversiteleri araştırırken akademik kadrolarını, bölümlerini, ders içeriklerini, akademik yayınlarını, çeşitli kurumlarla olan proje çalışmalarını, sanayi işbirliği süreçlerini, çift ana dal/yan dal imkanlarını, Erasmus ve diğer yurtdışı değişim programları gibi akademik imkanları çok iyi değerlendirmeliler. Kısaca; yaşamak istedikleri kentin sunacağı sosyal ve kültürel olanakları da çok iyi araştırmalılar.”

Üniversite adaylarının meslek kariyerleri için önemli bir dönemeç öncesinde Yaşar Üniversitesi’nde  “Tercih Danışmanlığı Günleri” başladı. Bornova Selçuk Yaşar Kampüsü’nde rehber öğretmenler ve akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ücretsiz tercih danışmanlığı hizmetinin yanı sıra adaylar, üniversitenin resmi web sayfasında yer alan ‘canlı destek’ hizmetinden de faydalanabiliyor.

Tercih Danışmanlığı Günleri kapsamında adaylara puanlar, bölümler ve tercihler hakkında ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor. Ayrıca Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Cemali Dinçer ile de bir araya gelebilecek olan adaylar 0232 570 71 72 numaralı telefon ve aday.yasar.edu.tr iletişim adreslerinden de bilgi alabiliyorlar.

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)