adscode
adscode
adscode

Üniversite tercihlerine dikkat: Sevdiğiniz mesleği seçin

Yüz binlerce üniversite adayının merakla beklediği 2017 LYS tercihleri sürüyor. Aday öğrenciler puan ve sıralamalarına göre üniversite tercihlerinde bulunacak.

Üniversite tercihlerine dikkat: Sevdiğiniz mesleği seçin
Sınavlar
​Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) AİS üzerinden yapılacak LYS üniversite tercihleri 26 Temmuz'a kadar devam edecek. Doğru tercih ile ilgili açıklamalar yapan Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, öğrencilerin kendi ilgi alanlarına, sevdikleri veya becerebildikleri konuya göre tercih yapmaları gerektiğini belirtti.

Tercih döneminde öğrencilerin bir kısmının etki altında kalarak tercih yaptığı izlenimini edindiğini aktaran Prof. Dr. Üçtuğ konuyla ilgili şunları söyledi:

"Fikirleri çevredeki kişilerden alabiliyorlar. Birde puanlarının etkisinde kalıyorlar. Bazı öğrenciler kendilerini puanlarına mahkûm hissediyor. Puanım ziyan olmasın düşüncesiyle tercih yapıyorlar. Bu bence bir hatadır. Çevre etkisi çok oluyor, burada birinci faktör aile, ikincisi arkadaşlar, daha sonra dershane ve öğretmenlergeliyor; gençlerin bunların etkisinde çok kalmamaları gerekir. Öğrenciler şu aşamada 30-40 yıllık yaşamlarında icra edecekleri mesleği seçecekler; bugün belli bir puan aldıkları için belli bir yeri kazanıyor olabilirler ama etkilenerek yazdıkları, istedikleri bölümü okumadıkları takdirde bütün yaşamları mutsuz geçebilir.

O meslek onlara hiç de uygun olmayabilir. Aileleri, öğretmenleri ve arkadaşları bu kişilerin 30-40 yıl boyunca o mesleği icra ederken yanlarında olmayacak. Tüm bunları göz önüne aldığımızda esas yapmaları gereken şey severek icra edecekleri, o meslekte olmaktan mutluluk duyacakları bir alan seçmeleri.

Bunun için herkesten tabi ki bilgi alsınlar ama etki altında kalmasınlar. Sonuç itibariyle o mesleğin nasıl beceriler gerektirdiğini anlamaya çalışsınlar, kendilerinde o becerilerin olup olmadığını algılamaya çalışsınlar. Asıl sevdikleri bir alana yönelsinler. Sevmedikleri mesleği seçerlerse beraberinde başarısızlık,dolayısıyla da mutsuzluk gelecektir.

Her mesleğin teknolojinin gelişmelerinden etkileneceğini ve şekil değiştireceğini dile getiren Prof. Dr. Üçtuğ şöyle konuştu:

"Önemli olan ana mesleklerde eğitim alıp temel bilgileri çok sağlam tutmak ve değişime açık olarak gelişmelere adapte olabilecek şekilde yetişmek. Öğrenmeyi öğrenerek yetişmek önemlidir. Yeni meslek arayışında olmak yerine geçerli mesleklere yönelmek ama kendilerini de geleceğin dünyasına hazır bir şekilde eğitmek gerekir. Burada tabi üniversite seçimleri ön plana çıkıyor.Öğrencileri geleceğe hazırlayacak üniversiteleri seçmekte fayda var" 

DHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)