adscode
adscode

Üniversitede izinsiz afişe uzaklaştırma cezası

Trakya Üniversitesi’nde izinsiz afiş ve pankart astıkları gerekçesiyle hakkında disiplin soruşturması açılan 60 öğrenciden 45’ine 1-6 ay süreyle okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

Üniversitede izinsiz afişe uzaklaştırma cezası
Eğitim
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, geçen Aralık ayında Balkan, Kosova, Mehmet Akif Ersoy ve Ayşekadın Yerleşkeleri’nde izinsiz bildiri dağıtan, afiş ve pankart asan 60 öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlattı. Yaklaşık 2 ay süren inceleme ardından öğrencilerin savunmalarını alan üniversite yönetimi soruşturmaları tamamladı. 60 öğrenciden 45’ine Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesi uyarınca 1-6 ay uzaklaştırma, diğer öğrencilere ise ‘Uyarı cezası’ verildi. 

Cezalar, öğrencilere tebliğ edilmeye başlandı.

Öğrenciler karara tepkili
Rektörlüğün okuldan uzaklaştırma cezası vermesine öğrenciler tepki gösterdi. Bir grup üniversite öğrencisi KESK Edirne Şubesi’nde okuldan uzaklaştırmaları protesto etti. Öğrenciler adına konuşan Deniz Karabulut, özgürce fikirlerin dile getirilmesi gerektiğini belirterek, “60’a yakın öğrenciye soruşturma açılmıştı. 55 öğrenci ceza almış 45’i okuldan uzaklaştırma aldı. Üniversiteler üzerinde yoğunlaşan baskıya ve zorbalığa dayalı uygulamalar gün geçtikçe artıyor. Özgürce fikirlerimizi dile getirebildiğimiz, toplantı ve tartışmalar düzenleyeceğimiz ve bunları yaptığımız için engelleme, baskılara maruz kalmadığımız bir üniversite istiyoruz."

DHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)